BALKANLAR’DAKİ OSMANLI MİRASI TARİHİ ESERLERİN GELECEK KUŞAKLARA KAZANDIRILMASINDAKİ ÇALIŞMALARIYLA BÖLGE HALKININ GÖNLÜNDE TAHT KURAN BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, ÜSKÜP’TEKİ 5 ASIRLIK ARASTA CAMİİ’NİN YENİDEN İBADETE AÇILABİLMESİ İÇİN YOÐUN ÇABA HARCIYOR.

Editör
05.08.2011

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin, Balkanlar ve Rumeli’deki ata yadigarı tarihi eserlerin gelecek kuşaklara kazandırılarak yaşatılması amacıyla başlattığı restorasyon çalışmaları, bölge halkı tarafından, takdir ve şükranla anılıyor.

Üsküp Müftüsü İbrahim Şabani ve Üsküp Camileri Yaşatma Derneği Başkanı Aziz Zimeri, Makedonya’nın başkenti Üsküp’teki 5 asırlık tarihi Arasta Camii’nin yeniden inşa edilerek, ibadete açılabilmesi için yaptığı katkılardan dolayı Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye teşekkür ziyaretinde bulundu.

Balkanlar ve Rumeli’deki Osmanlı yadigarı tarihi eserlere sahip çıkan yaklaşımı nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür eden Üsküp Müftüsü İbrahim Şabani, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin bölgede hayırla yad edildiğini söyledi.

1.5 yıl önce başlayan Arasta Camii inşaatının büyük oranda tamamlandığını, kubbe inşaatı, tefrişat çalışmaları ve çevre düzenlemesinin halen devam ettiğini belirten Şabani, “İnşaatın bundan sonraki süreci için de Başkanımız Recep Altepe’nin desteklerini bekliyoruz. Cami ibadete açıldığında çok önemli bir tarihi miras kazanılmış ve gelecek kuşaklara aktarılmış olacak” dedi.

“Ecdadımızın eserlerine sahip çıkıyoruz, çıkacağız”
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, tarihi eserlerin ayağa kaldırılması çalışmalarına büyük bir şevkle devam ettiklerini söyledi.

Balkanlar ve Rumeli’deki Osmanlı eseri tarihi mekanların restorasyonuna da büyük önem verdiklerini dile getiren Başkan Altepe, “Tarih bilinci olmayan milletlerin, gelecek kuşaklara bırakabilecekleri hiçbir değerleri de olmayacaktır.

Tarihi, kültürel değerlerimizi yaşatmak, korumak ve kollamak en büyük hizmet felsefemiz. Ecdadımızın eserlerine sahip çıkıyoruz, çıkacağız” diye konuştu.
Başkan Altepe, Arasta Camii inşaatının tamamlanabilmesi için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini de sözlerine ekledi.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account