İstanbul İl Özel İdaresi, İstanbul Valiliği’nin, devlet başkanlarını, yabancı iş adamlarını ve büyükelçileri ağırladığı Vilayet Konağı’nı (Bab-ı Âli) aslına uygun olarak restore ettiriyor. Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon Projeleri hazırlanan binanın restorasyon çalışmaları, bölge koruma kurulu onayı sonrası başlayacak.

Editör
05.08.2011

Hazırlanan restorasyon raporuna göre binanın çatı sistemindeki hasarların giderilmesi planlanıyor. Tamamı ahşap bir yapıya sahip çatı sistemi binanın yapılış tarihinden itibaren altı kez yanma tehlikesi geçirmişti. Yapılacak restorasyon ile yangın tehlikesine karşı önlemler de arttırılacak.

Özellikle kabul salonundaki orta göbekte doğrusal bir çatlama olduğu tespit edilen yapıda iyileştirme çalışmaları yapılacak. Bazı odalarda tavan süslemeleri ihya edilecek binanın, yerinde tespit yapılan mekânlarında kapı kanatları, pencereler gibi genel üslûba uymayan niteliksiz bazı parçalarının değiştirilmesi öngörülmektedir.

Osmanlı’nın ilk kamu binası olan ve 1924’ten bu yana Valililik Konağı olarak kullanılan yapı, bugüne kadar tam 23 valiye ev sahipliği yaptı. Vilayet Konağı, 1756 yılında Sultan III. Osman tarafından Bâb-ı Âli olarak kullanılmaya başlandı. O dönemde Bâb-ı Âli yani “Yüksek kapı”, “Yüce kapı” olarak kullanılan bina, altı kez yanma tehlikesi geçirdi.

Cumhuriyet’ten itibaren Vilayet Konağı olarak kullanılmaya başlanan ve yapı üzerindeki neoklasik bezemeler kaldırılarak yalın bir biçimde sıvanan Vilayet Konağı, 1980’lerin sonlarında ve 1997 yılında yeniden eski görünümüne kavuşturulmak üzere bir dizi restorasyondan geçirilmişti.
 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account