Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) Uygulama Yönetmeliği’nde değişikliğe gidildi.

Editör
05.08.2011

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının “Organize Sanayi Bölgeleri Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlandı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, yaptıkları değişiklikle dağınık sanayi alanlarının “Islah OSB” kimliği kazanacağını belirterek, “Bu alanların yeni yatırım çekmesi ve daha fazla istihdam oluşturması da mümkün olabilecek” dedi. Ergün, organize sanayi bölgelerinin hem sanayi sektörünün gelişimini sağladığını hem de planlı kentleşmeye katkıda bulunduğunu belirterek, dağınık OSB’lerin sorunlarını şöyle sıraladı: “Bir ülkede OSB’lerin genel vaziyeti, o ülkedeki yatırım ortamı hakkında önemli bir ipucudur. Bu nedenle son 8.5 yıl içinde, Bakanlık olarak en çok önem verdiğimiz konulardan birisi de, OSB’leri nicelik ve nitelik olarak geliştirmektir. Organize sanayi bölgelerinin içinde yer almayan, belediyeler ya da valilikler kontrolünde, yapılaşarak kendiliğinden oluşmuş sanayi alanlarının da bulunuyor. Bu alanlarda yer alan tesisler, ortak altyapı tesisleri kurma ve işletme gibi avantajlardan yoksun. Söz konusu tesisler, çevresel etkilerinin kontrolü, yönetim birlikteliği, sektörel sorunların birlikte çözümü gibi konularda da dezavantajlı durumda. Bu nedenle, bu sanayi alanlarında faaliyet gösteren işletmelerin rekabet gücünün, ancak sınırlı bir seviyeye ulaşabildiğini gördük.”

Daha fazla istihdam olur

Bakan Ergün, 12 Nisan 2011 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren, 4562 sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanununa eklenen geçici madde ile dağınık sanayi alanlarının Islah OSB kimliği kazanmasının önemli olduğunu anlatarak, şunları söyledi: “Bütün bu sorunların çözümü için çok önemli bir fırsat. Böylece bu alanların organize edilmesi, çevresel etkilerinin disiplin altına alınması, çalışma ortamının daha sağlıklı bir hal kazanması sağlanacak. Böylece hem bu alanlarda üretim yapan sanayicilerimiz, rekabet güçlerini artırabilecekler hem de bu alanların yeni yatırımlar çekmesi mümkün olabilecek.”

Başvuru valiliğe yapılacak

Yapılan kanuni düzenlemeye göre, gerçek ve tüzel kişilerin 12 Nisan 2012 tarihine kadar başvurularını valiliklere yapmaları gerektiğini hatırlatan Nihat Ergün, şöyle konuştu: “Şehirlerde kurulacak komisyonlar, bu başvuruları değerlendirecek, talep edilen alan, altyapı ve yönetim beraberliği sağlanabilecek bir bütünlüğe ulaşılması halinde, Islah OSB kimliği kazanılacak.”

 

Kaynak : Hürriyet

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account