Dünyanın en küçük ve hafif dijital değiştirilebilir lens sistemli aynasız fotoğraf makinesi “PENTAX Q”

Editör
04.08.2011

PENTAX Q yeni geliştirilen Q mount mercek bağlantısına sahip olup, bağlantı çapı geleneksel K bağlantısından
yaklaşık üçte iki oranında kısadır. Bu “flange back” (lens bağlantı yüzeyinden görüntü sensörü yüzeyine kadar olan mesafe) yaklaşık K bağlantısının beşte biri kadar düşürülmesi ve kompakt görüntü sensörü ile lenslerin optimal olarak orantılanmasıyla gerçekleştirilmiştir.

Q bağlantı sistemi ayrıca optik vizörü, ayna kutusunu, odaklanma plakasını ve AF sensörünü ortadan kaldırarak, PENTAX Q modelinin gövdesini sınıfında en küçük ve en hafif cihaz haline getirmiştir. Magnezyum alaşımlı gövde şık ve zarif dokusuyla hem hafifliği hem de dayanıklılığı sağlıyor.

Dijital değiştirilebilir lens sistemi ile elde edilen sıradışı görüntü kalitesi

PENTAX Q yaklaşık 12.4 etkin megapiksel ile yüksek çözünürlüklü görüntüler sağlayan arka aydınlatmalı 1/2.3-inç CMOS görüntü sensörü ile birlikte sunuluyor. Bu özellik, mükemmel yüksek hassasiyet sağlayan, düşük ses özelliklerine sahip ve görüntü veri sinyallerini yüksek hızda okuyabilen etkin ışık toplama optik yapısı sayesinde gerçekleşiyor.

PENTAX Q ayrıca, PENTAX’ın dijital SLR fotoğraf makinesi geliştirmekteki uzun yıllara dayanan deneyimi ile elde edilen en ileri dijital görüntüleme teknolojilerini entegre ettiği yeni nesil görüntüleme motoruna sahip. Bu görüntüleme motorunu özel olarak tasarlanmış yüksek performanslı Q bağlantılı lensler ile bir araya getiren PENTAX Q, köşelerde bile doku ve tonlama açısından zengin, yüksekkontrastlı görüntüler sağlıyor.

Yüksek hassasiyet esnasında sesin indirgenmesiyle fotoğrafçı rahatsız edici dijital ses sorunu olmadan tüm hassasiyet aralığını –ISO125’ten en yüksek ISO 6400’e kadar kullanabiliyor. Çoklu görüntülerden tek bir fotoğraf oluşturan HDR (High Dynamic Range) fonksiyonu sayesinde, ekstra geniş dinamik açısı ile karanlık veya fazla pozlanmış alanlardan uzak, muhteşem fotoğraflar çekilebiliyor.

Görüntülere kolaylıkla kişisel dokunuşlar eklemek için yenilikçi ve yaratıcı bir yardımcı

PENTAX Q yepyeni bir fotoğraf çekme stili sunuyor. Fotoğrafçı, dokuz adet farklı görsel ifade içeren yeni Smart Effect fonksiyonu ile fotoğraf makinesinin ön panelinde bulunan Quick-Dial özelliklerini birleştirerek zahmetsizce görüntüye son bir dokunuşta bulunabiliyor ve LCD ekrandan ön izleme yapabiliyor.

Ayrıca dört konumu bulunan Quick-Dial üzerine en sık kullanılan Smart Effect modları atanabiliyor.Her daim popüler Custom Image/Görüntü Düzenleme ve Digital Filter/Dijital Filtre fonksiyonları daha da ileriye taşınarak görüntü işleme araçlarının sınırları genişletilmiş oluyor.

Kullanıcı PENTAX Q cihazını kendi tercihlerine ve belirli çekim biçimlerine göre kişiselleştirmek için görüntü düzenleme ayarları, dijital bir filtre veya Quick-Dial’a belirli bir görüş oranı ayarlamak gibi diğer seçenekler de atayabiliyor.

<Smart Effect modları>

Brilliant: Color/Parlak renk: Doygunluk seviyesini neredeyse renk doygunluğu noktasına kadar yükselterek canlı bir ortam yaratır.

Unicolor Bold:/Tek renk vurgu: Görüntüde tek bir belirli rengi bırakarak son derece yüksek görüntü kontrastı yaratır.
 
Vintange:  Color/Eskitilmiş renk: Çeşitli son dokunuş seçenekleriyle toy-camera etkisi yaratır.
 
Cross: Processing/Çapraz işlem: Film fotoğrafçılığında kullanılan çapraz işlem** ile işlem görmüşçesine sıradışı renklerle benzersiz bir görüntü üretir.

Warm: Fade/Sıcak Solgunluk: Beyaz dengesi hafifçe pembe tonlarına kayan düşük kontrastlı görüntüler yaratır.

Tone: Expansion/Ton genişletme: Artistik son dokunuşlarla yoğunlaştırılmış HDR (High Dynamic Range) etkisine yakın dramatik görüntüler yaratır.

Bold: Monochrome/Yoğun Monokrom: Etkinleştirillmiş netlik ile yüksek kontrastlı sade bir görüntü yarartır. Water Color/Suluboya: Suluboya görünümünde son dokunuş yaratır.

Vibrant: Color Enhance/Canlı renk etkinleştirme: Çok az yükseltilmiş kontrast ile çiçeksi bir ortam yaratır.

Yüksek kalite, Full HD video kayıt

PENTAX Q, H.264 kayıt formatında, kullanıcının saniyede 30 kare çerçeve hızı ile (1920 x 1080 piksel) yüksek kaliteli, genişletilmiş video klipler çekebileceği Full HD video kayıt donanımına sahiptir. Kullanıcı ayrıca, değiştirilebilir Q mount lensler sayesinde farklı perspektifler üretebilir veya Smart Effect modlarını*** ve diğer film düzenleme araçlarını etkin olarak kullanabilir, böylece video çekimi esnasında kolaylıkla yaratıcı ve dramatik görsel ifadeler üretebilir. 

PENTAX Q bunun yanında, eş zamanlı olarak Full HD film kliplerini ve sesi tek bir terminal aracılığıyla dış birimlere aktarabilen bir mikro-HDMI terminale (D tipi) sahiptir.*** Seçilen bir Smart Effect modu standart olmayan görüntü işleme gerektirdiğinde çerçeve hızı değişiklik gösterebilir.
 
Zahmetsiz Bokeh kontrol

PENTAX Q yeni geliştirilen bokeh kontrol özelliğine sahiptir. Bu özellik kullanıcının görüş alanı içinde bulunan ve fotoğrafı çekilen obje dışında kalan istenmeyen nesneleri optimal olarak odak dışına alarak çekim yapabilmesine imkan verir.

Fotoğraf makinesi otomatik olarak odaklanılan objeyi ve görüş alanında bulunan her objenin makineye olan uzaklığını değerlendirir ve ana obje/objeler dışında kalan her objeye optimal defokus etkisi uygular.

Bu özellik, ilk kez dijital fotoğrafçılık yapan kullanıcıların bile arka plan ya da ön plan defokus yapabilmelerini, normalde uygulamak için fotoğrafçılıkla belirli bir düzeyde yakınlık gerektiren bu etkiyi  ullanarak fotoğraf çekebilmelerini sağlar.

Net ve bulanıklıktan uzak görüntüler için SR mekanizması

PENTAX Q, hareket sensörü tarafından tespit edilen sarsıntıyı kesmek için CMOS görüntü sensörünü otomatik olarak devre dışı bırakan PENTAX tarafından geliştirilen SR (Shake Reduction) mekanizmasına sahiptir.

Bunun sonucunda PENTAX Q, tele-objektif kullanmak, karanlıkta flaş aydınlatma olmadan fotoğraf çekmek veya alacakaranlıkta manzara fotoğrafları çekmek gibi zorlu şartlarda bile net ve bulanıklıktan uzak görüntüler üretir. Bundan dolayı, PENTAX Q üzerine hangi lens takılmış olursa olsun, sabitlenmesi gerekmez böylece kullanıcıyı birmaliyetten daha kurtarmış olur.

Yalnızca dijital değiştirilebilir lensli fotoğraf makinelerinde bulunan güvenilir teknik özellikler

PENTAX Q, yalnızca değiştirilebilir lensli fotoğraf makinelerinde bulunan kullanıcı dostu işlevsel özelliklere sahiptir. En yüksek örtücü hızı 1/2000 saniye objenin hareketinin ilk karar anında donar.

Kullanıcı tercihlerini ve değişken fotografik uygulamaları karşılamak için dört değişik pozlama modu sunar: apertür ve örtücü hızlarının optimum birleşimini otomatik olarak seçen kullanımı kolay Programlanmış AE (P) modu, fotoğrafçının görüntülere belirli yaratıcı yaklaşımlar kazandırabildiği Apertür-Önceliği AE (AV) ve Shutter-Önceliği AE (TV) modları ve Metreli Manuel (M) modu. Kullanıcı anında P modundan AV veya TV moduna yalnızca elektronik bir tuşa basarak geçiş yapabilir.
 
Geniş LCD ekran ve Tozlanmaya karşı etkin koruma için güvenilir DRII mekanizması

PENTAX Q geniş, görülmesi kolay, yüksek çözünürlüklü ve yaklaşık 460,000 noktacıklı 3.0-inç renkli LCD ekrana sahiptir. Geniş görünüm tasarımı yaklaşık 170 derece yatay ve dikey görünüm sağlarken düşük ve yüksek açılı çekimlerde kullanım kolaylığı sağlar. PENTAX Q’nun DRII (Dust Removal II) mekanizması çekilen görüntüleri kullanıcı lensleri açık havada değiştirse bile rahatsız edici toz parçacıklarından etkin olarak uzak tutar.

PENTAX’ın K-5 ve 645D dijital SLR fotoğraf makinelerinde olduğu gibi son derece etkin bir süpersonik titreşim mekanizmasına sahip olup görüntü sensörünün yüzeyindeki tozları titreşimle yok eder.

Yaklaşık saniyede 5 kare yüksek hızda sürekli çekim ve Pop-up mekanizmalı dâhili auto flash

PENTAX Q modelinin yüksek hızda çekim modu fotoğrafçının tek bir seferde en yüksek hızda yaklaşık saniyede beş kareye kadar kayıt yapabilmesine (JPEG formatında) imkan verir. Bu mod hızlı hareket eden objelerin hareketlerini yakalamak için büyük kolaylık sağlar. 

PENTAX Q dahili bir auto flash’a sahiptir (ISO 200/m’de kılavuz numarası 7). Fotoğrafçı dilerse mevcut konumda kullanabilir veya dilerse 28 mm görüntü açısı (35 mm formatında) kapsaması için basit bir hareketle pop-up konumuna yükseltebilir.

Diğer özellikler

1) TTL görüntü sensörü metreleme
(multi-segment, orta-ağırlıklı ve spot mod seçenekleriyle)2) Kontrast-belirleme autofokus sistemi (yüz tanıma özelliği ve 25 adet seçilebilir odak noktası ile)

3) CTE beyaz dengesi konrolü modu(belirli bir sahnenin güçlü rengini vurgulamak için, örneğin gün batımında)

4) Zahmetsiz çekimler için Auto
Picture modu

5)21 adet manzara modu, (Yeni geliştirilen orman ve
Sahne Işıkları seçenekleri dahil)

6) Görüntü boyutu seçenekleri (4:3, 3:2, 16:9
or 1:1) (farklı objeler ve uygulamalar için)

7) Çoklu-pozlama modu (tek bir görüntüde 9
pozlamaya kadar) (otomatik pozlama telafi özelliği ile)8) Enterval çekim modu (belirli bir nokta ve açıdan yeryüzünün
çiçeklerin/bitkilerin değişimini kaydetmek için kullanışlı)

9) HDR modu (farklı pozlamalardan
oluşan 3 görüntüden edilen ekstra geniş dinamik erimli kompozit fotoğraf
üretebilmek için

10) Veri depolama seçenekleri: SD,
SDHC ve yeni standart SDXC**** hafıza
kartları

11) SILKY Developer Studio 3 for
PENTAX RAW-data veri geliştirme yazılımı (Ichikawa Soft Laboratory tarafından
geliştirilmiştir) dahili RAW-data geliştirme ayrıca mevcuttur.
 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account