ALİAÐA’NIN EN ESKİ CAMİSİ OLAN MERKEZ CAMİİNDE, ALİAÐA BELEDİYESİ’NİN GİRİŞİMLERİ SONUCU 79 YIL SONRA KAPSAMLI BİR RESTORASYON YAPILIYOR.6 AY SONRA İBADETE AÇILACAK.

Editör
04.08.2011

Aliağa kent merkezi’nde yer alan ve ilçenin en eski yapısı olarak bilinen Merkez Camii, Aliağa Belediyesi tarafından restore ediliyor. Mülkiyeti Aliağa Belediyesi’ne ait olan ve geçtiğimiz günlerde ihalesi sonuçlanan Merkez Cami restorasyonu başladı.

RESTORASYON 6 AYDA BİTECEK

Aliağa Belediyesince aslına uygun olarak tadil edilecek ve 6 ayda bitirilmesi planlanan cami tadilat nedeniyle ibadete kapatıldı. Aliağa Belediyesi bu süreçte cami cemaatinin mağdur olmaması için caminin hemen yanına çadırdan mescit oluşturdu. 

Bina ve minare etrafına iskele kurularak başlayan tadilat kapsamında caminin çatısı, minaresi, kapı ve pencereleri ile iş ve dış duvarların yanı sıra bahçe duvarına kadar her köşesi elden geçirilecek ve çevre düzenlemesinin ardından yeniden ibadete açılacak.

79 YIL SONRA EN KAPSAMLI RESTORASYON

1993 yılında İzmir 1. No’lu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından korunması gereken taşınmaz kültür varlığı olarak tescillendiği için uzun yıllardır tadilatı yapılamayan, bu nedenle oldukça yıpranan Cami, Aliağa Belediyesi’nin uzun uğraşları sonucu 79 yıl aradan sonra ilk kez ciddi anlamda restorasyon görmüş olacak.

Yapımı tam olarak bilinmeyen, 1928 yılından bu yana ise Camii olarak kullanılan yapının en son tadilatı 1932 yılında dönemin İzmir Valisi Kazım Dirik tarafından yaptırılmış.

BAŞKAN OÐUZ; “RESTORASYONA BÜYÜK ÖNEM VERİYORUZ”

Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz, Aliağa’nın en eski yapılarından olan Merkez Camii’nin restorasyonuna büyük önem verdiklerini ifade ederek, “83 yıldır Aliağa’da vatandaşlarımızın ibadet ettikleri Merkez Camii’yi restorasyonla Aliağa’ya yeniden kazandırıyoruz.

Bu Camii, Aliağamızın en eski yapılarından biri. Restorasyon, Aliağamızın en eski ibadet mekanının yeniden uzun yıllar hizmet vermesini sağlayacak. Çatısı, minaresi, kapı ve pencereleri ile iş ve dış duvarların yansı sıra bahçe duvarına kadar her köşesi elden geçirilecek cami,  yeniden yurttaşlarımızın kullanımına sunulacak. Restorasyon nedeniyle camii kullanılamayacağından, gecici bir mescit hazırlayarak vatandaşlarımızın hizmetine sunduk.” Dedi. 

KENTİN EN ESKİ EV EN ÖNEMLİ YAPITLARINDAN

1928 yılından itibaren cami olarak kullanılan yapı, dönemin İzmir Valisi Kazım Dirik tarafından 1932’de kapsamlı bir tadilata aldırıldı. 1946 yılında minaresi yapıldı.

Cami, 1993 yılında İzmir 1. No’lu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından korunması gereken taşınmaz kültür varlığı olarak tescillendi. Cami, 1932’deki tadilatın ardından 79 yıl sonra Aliağa Belediyesi tarafından restore ediliyor.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account