RAK Yatırım Otoritesi Genel Müdürü Peter Michael Schuster, RAKIA Serbest Bölgesi’ne Türk yatırımcılarını davet ediyor.

Yazar:Editor
30.05.2013

Vergi muafiyeti, ulaşım avantajı, yabancı çalışanlar sayısında herhangi bir kısıtlama ve bürokratik formalitenin olmaması gibi birçok avantajı ile yatırımcıyı cezbeden bölge, özellikle inşaat malzemeleri sektörü açısından oldukça cazip.

 Türk yatırımcıları, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki (BAE) yedi emirlikten biri olan Ras Al Khamiah’ta bulunan RAKIA Serbest Bölgesi’ne davet eden RAK Yatırım Otoritesi Genel Müdürü Peter Michael Schuster, özellikle RAKIA’nın inşaat malzemeleri sektörü açısından cazip bir bölge olduğunu söyledi.  

 HH Şeyh Suud Bin Saqr Al Qasimi tarafından 2005 yılında RAK’a yatırımları teşvik etmek amacıyla RAK Yatırım Otoritesi’nin kurulduğunu ve yatırımcılara yol gösterdiğini belirten Peter Michael Schuster, bölgede duvar kaplama maddeleri, alçı ürünleri, korozyon malzemesi, yapıştırıcılar ve yapı kimyasalları alanlarının yatırım yapılabilecek cazip alanlar olarak dikkat çektiğini söyledi.

 Vergi muafiyeti, ulaşım avantajı, yabancı çalışanlar sayısında herhangi bir kısıtlama ve bürokratik formalitenin olmaması gibi avantajlarıyla yatırımcıların iştahını kabartan RAKIA Serbest Bölgesi’nde; sentetik reçineler, deterjanlar, anti özel kimyasallar, anti oksidanlar, piller ve gıda sektörlerinin de yatırımcıları beklediğini vurgulayan Schuster, bölgenin Ortadoğu, Hindistan ve Afrika pazarına açılmak isteyen Türk yatırımcıları için cazip bir ileri üs olduğunu söyledi.

 Ticaret hacmi 10 milyar dolara ulaştı

 Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye arasındaki ticari ilişkilerden bahseden Schuster, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)‘ nin, 2004 – 2011 yılları arasındaki yatırımlar ele alındığında bütün körfez ülkeleri içinde yüzde 56 pay ile Türkiye’nin bölgedeki en önemli ticari ortağı olduğuna dikkat çekti.

BAE’nin 97.8 milyon varil ile dünyanın yedinci en büyük kanıtlanmış petrol rezervlerine ve 214 trilyon feet küp ile de altıncı büyük kanıtlanmış doğalgaz rezervlerine sahip olduğunu kaydeden Schuster, BAE’nin ticaret ve alışveriş için küresel bir merkez olduğunu söyledi. 3 yıl önce 2015 yılı için konulan 10 milyar dolarlık karşılıklı ticaret hacmi hedefinin 2012 yılında geçildiğini vurgulayan Schuster, 2015 yılında ticaret hacminin 15 milyar dolara ulaşılacağının tahmin edildiğini kaydetti.

Schuster, günümüzde BAE’de 600’ü aşkın Türk şirketinin ticaret, petrol, inşaat, lojistik, güvenlik ve tıbbi ürünler alanlarında faaliyet gösterdiğini de sözlerine ekledi.

 RAKIA’da 95 ülkeden 13 binden fazla şirket faaliyette

 Birleşik Arap Emirlikleri’nin 7 emirliğinden biri olan Ras Al Khaimah yönetimine bağlı RAKIA Serbest Bölgesi’nde teknik müşavirler aracılığıyla Al Hamra Endüstri Parkı ve Al Ghail Endüstri Parkı olmak üzere iki devlet-sanat sanayi parkının tasarlandığını bildiren Schuster, her iki endüstriyel parkın modern bir altyapı ile donatıldığını kaydetti. Al Hamra’nın Dubai ve diğer emirlikleri birbirine bağlayan Emirlik otoyoluna çok yakın olduğunu dile getiren Schuster, Al Ghayl Endüstri Parkı’ndan da deniz limanlarına kolay bağlantı sağlandığını vurguladı.  

 95 ülkeden 13 binden fazla bölgesel ve uluslar arası şirketin Ras Al Khaimah’da ucuz üretim maliyetlerinin yanı sıra Ortadoğu, Afrika ve Avrupa’ya yapılan ticari aktivitelerde geniş imkanlardan faydalandığını belirten Schuster bölgenin bütün yatırımcının ihtiyaçlarını tek çatı altında sağlayabildiğini söyledi. Schuster, lisans, şirket kurulum işlemleri, serbest bölgede sanayi ihtiyaçları için arazi, depo, modern ofisler, işçi konaklama alanları, yatırımcı ve çalışanlar için vize gibi her türlü onay ve izinlerin temin edilebildiğini vurguladı.

 Avantajlar neler?

·        Satış, kurumlar ve kişisel gelir vergilerinden muafiyet

·        Rakia Serbest Bölgesi’nde kurulan şirketlere yüzde 100 yabancı mülkiyeti

·        Elde edilen gelirin ve karın yüzde 100’nün istendiği gibi ana vatana transfer edilebilmesi

·        Birçok ülkeyi kapsayan serbest ticaret anlaşmalarından faydalanabilmek

·        Ortadoğu, Asya ve Afrika’ya çok iyi kara, hava ve deniz bağlantıları

·        Arazi, depo, modern ofisler, işçi konaklama alanları gibi imkânları uzun vadeli uygun fiyata leasing şansı

·        Rakia Sanayi Parklarının kendi Enerji Üretim Tesisleri’nden kesintisiz enerji

·        Dubai’ye karadan 45 dakikalık uzaklık

·        Yabancı çalışanlar sayısında herhangi bir kısıtlama olmaması 

 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account