VitrA’nın karolarına yeni çevre sertifikaları...

Yazar:Editor
29.05.2013

2011 yılında karo ürünleriyle Türk seramik sektöründe “Avrupa Birliği Eko-Etiketi”ni almaya hak kazanan ilk marka olan VitrA, çevresel etki değerlendirmesi yapan iki yeni sertifikanın daha sahibi oldu.

VitrA Karo’nun Bozyüyük ve Tuzla’da ürettiği porselen karoları, “çevre dostu” olduğunu kanıtlayan Çevresel Ürün Deklarasyonu’nu (Enviromental Product Declaration - EPD) almaya hak kazandı. 5 yıl süreli sertifikayı, ISO 14040/44 standardı doğrultusunda VitrA porselen karolarına yaşam döngüsü analizi uygulayan Alman Yapı ve Çevre Enstitüsü IBU (Institut Bauen und Umwelt e.V.) firması verdi.

Sertifikasyon sürecinde, porselen karoların, hammadde aşamasından atık olarak değerlendirilmesine kadar geçen süreçteki tüm çevresel etkileri değerlendirildi.

VitrA Karo ayrıca, kâr amacı gütmeyen bağımsız bir kuruluş olan Greenguard Çevre Enstitüsü’nün (GEI) ürün sertifikasyon programına başvurdu. GEI tarafından yapılan değerlendirmeye göre; Arkitekt porselen yer karoları, Arkitekt Color duvar ve yer karoları, mozaik karolar, rezidansiyel porselen, banyo ve yer karoları olmak üzere VitrA’nın 7 farklı karo serisi, Nisan 2013’ten itibaren Greenguard ve Greenguard Gold sertifikasına sahip oldu.

 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account