Yazar:Editor
29.05.2013

Hilton Worldwide Türkiye, Rusya, Doğu Avrupa Kalkınma Başkan Yardımcısı Michael Collini’ye göre Türkiye’nin gelişen turizm sektörü, kıyı ve kıyı olmayan lokasyonlardaki yüksek kalitede otellerin yanı sıra spa, kayak, inanç ve kültürel açıdan da talep yaratılmasına yol açıyor. 

Collini’nin bu ay 29-30 Mayıs tarihlerinde İstanbul Marmara Taksim’de gerçekleşecek Türkiye ve Komşu Bölgeler Otel Yatırımları Konferansı’nda bahsedeceği konular arasında şunlar yer alıyor: “Türkiye’de, yeni ve ortaya çıkan yerleşim alanlarına, özellikle doğu bölgesindeki lokasyonlara, düşük maliyetli konaklamada tüketici faizinden kaynaklanan birden fazla eğilim görüyoruz.” 

Collini “Hilton DoubleTree İstanbul Moda’yı hizmete sunduğumuz ve 45 otellik portfolyomuzun bir parçası olan Hilton İstanbul Kozyatağı’nı açmayı planladığımız İstanbul’un Asya bölgesinde önemli bir gelişim var” diyor. 

CATHIC konferansı sırasında ayrıca “Türkiye’nin bölgesel sıcak konuları”nı ele alan bir oturum düzenlenecek. Bu oturumda Michael Collini iile birlikte yer alacak konuşmacılar ise şöyle: The Rezidor Hotel Grup Başkan Yardımcısı Romain Avril, InterContinental Hotels Grup Avrupa İş Geliştirme Direktörü Robert Shepherd, Asya ve Orta Avrupa Starwood Hotels & Resorts Kıdemli Başkan Yardımıcısı Thomas Willms. 

IHG’den Shepherd’e göre Avrupa pazarında, değerleri koruyan yatırımlar ve geri dönüşler aramaya devam eden yatırımcılar olarak bağımsız markasız otellerden markalı otellere kayma gözlemlemiştir. 

Shepherd: “Önce Sheraton sonra InterContinental Ceylan’ın içinde bulunduğu Türkiye’deki 15 otelden üçü marka değişimine gitti.” 

“Ortalama günlük oran, lokasyona göre ve lokasyon için talep meydana getiren etkenlere göre tespit edilir, otel kalitesine göre değil. Yani üç yıldızlı bir lokasyona beş yıldızlı bir otel yapmak çok da mantıklı değildir. Orta seviyede ve bütçesi uygun oteller için büyüme talebi umuyoruz. Orta seviyeli oteller, ziyaretçi isteklerine dayalı özellikler ve yatırımcıların yatırım gereksinimlerini sunar.” 

Otel danışmanlık şirketi olan W Hospitality Group Yönetici Direktörü Trevor Ward yönetim anlaşmaları ve bayilikler üzerinden orta pazar gelişiminde markalı zincirlerden gelen bir büyüme trendinin olduğunu belirtti.  

Collini “Bir lokasyonu ziyaet ettiklerinde, zengin konaklama seçenekleri ve gerçek marka deneyimlerine bakılarak tüketicinin belirli eğilimlerinin altını çizerek kaliteli otel geliştirme projeleri üzerine odaklanacağız” diyor. 

Hilton Worldwide yöneticisi, büyük şehirlerde ve bölgesel lokasyonlarda portfolyonun büyümesi için Asya’nın önemli fırsatlara sahip olduğunu söylüyor: “Azerbaycan’daki ilk otelimiz Hilton Bakü, tüketici talebinin giderek daha yüksek kaliteye ulaştığının, yiyecek, içecek, spa gibi hizmetlerin uluslararası otellerle yarışacak nitelikte standartlara sahip olduğunun önemli bir örneğidir.” 

CATHIC bölgesel ve uluslararası otel gelişmeleri, finans, otel markalaşması ve operasyonları konusunda uzman konuşmacıları ağırlıyor. Konferans aynı zamanda sektör analistlerinden görüşlerin yer aldığı oturumlar içeriyor. CATHIC 2013 Konuşmacıları: Blackstone Yönetim Direktörü Marty Kandrac, Wyndham Hotel Group Başkan ve CEO’su Eric Danziger, World Travel&Tourism Council Yönetici Direktörü Geoffrey Breeze, InterContinental Hotels Group Avrupa Bölgesel CEO’su Angela Brav, The Rezidor Hotel Group Başkan ve CEO’su Wolfgang Neumann, BDO Hospitality Consulting Yönetici Ortağı Mehmet Önkal. 

CATHIC 2013’ün organizasyonu aynı zamanda Rus ve CIS Otel Yatırımcıları Konferansı, Arap Otel Yatırımcıları Konferansı, Asya Pasifik Forumu Uluslararası Otel Yatırımcıları Konferansı ve Berlin Forumu Uluslararası Otel Yatırımcıları Konferansı gibi konferansları da düzenleyen Bench Events ve Quetex Media tarafından yürütülüyor. 

 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account