Enerji Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin en kârlı 5'inci şirketi olan TPAO'nun yakında halka arz edileceğini söyledi. İlk adım THY modeli yapılanma.

Editör
04.08.2011

Türkiye'nin milli petrol şirketi Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nı (TPAO) THY modeliyle "take off"a kaldıracak çalışma için düğmeye basıldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, daha güçlü yapısıyla uluslararası petrol projelerinde boy gösterecek bir şirket için çalışmaları bitirdiklerini belirterek, "TPAO'yu halka arz etmeyi planlıyoruz. Kanuni çalışmalarımız bitirdik" dedi.

"Büyük devletlerin büyük petrol şirketi olur" diyen Yıldız, hedeflerinin Türkiye'nin büyüklüğüne yakışacak büyük bir petrol şirketi olduğunu belirterek, "TPAO'yu tamamen özerk hale getirip THY modeliyle yönetmeyi planlıyoruz.

Bu model çok uygun. Dünyanın en büyük petrol şirketlerinin modellemelerine baktığımızda onlardan bile daha ileri bir yapı öngörüyoruz. Hazırladığımız düzenlemeyi Ekonomi Koordinasyon Kurulu ve Başbakan Erdoğan'a sunup hayata geçirmeyi planlıyoruz" dedi.
 

KAYNAK:Sabah Gazetesi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account