Sektörün ihracatı ise 1,08 Milyar oldu.

Yazar:Editor
24.05.2013

Bilgi ve iletişim teknolojileri sektörü, 2012 yılında Türkiye büyümesinin üzerinde bir büyüme göstererek 21 milyarlık e-ticaret pazarı ile birlikte toplam 78,24 Milyar TL'ye ulaştı. 

Bilişim Sanayicileri Derneği’nin (TÜBİSAD), Türkiye’nin stratejik sektörü bilgi ve iletişim teknolojileri sektörüyle ilgili kamuoyuna güvenilir ve doğru sektörel bilgi sağlama misyonuyla geçen yıl başlattığı “Bilgi ve İletişim Teknoloji Sektörü Pazar Verileri Projesi”nin 2012 yılı sonuçlarını, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu (BTK)  Başkanı Dr. Tayfun Acarer’in katılımı ile düzenlediği toplantıyla kamuoyu ile paylaştı.

TÜBİSAD Yönetim Kurulu üyelerinin de katılımı ile düzenlenen toplantının açılış konuşmasında Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Kemal Cılız, bilgi ve iletişim teknolojileri (BİT) sektörünün istihdamın artmasına ve ülke ekonomisinin büyümesine olan katkısını vurgulayarak; “Türkiye'nin 2023 yılı hedeflerine erişmesinde katkı sağlayacak en önemli sektörlerden bir olan bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün 2011'e göre %18 büyümesi çok sevindirici bir haber. Bilgi ve iletişim teknolojileri sektörü ekonomide tüm sektörlere dokunan bir çarpan etkisi ve verimlilik etkisine sahip. Bu etki ekonomik büyümenin ana dinamiklerinden birini oluşturuyor.

2012 yılındaki sektörel büyümenin iyi olmasına rağmen, 2023 hedeflerini yakalayabilmemiz için BİT sektörü harcamalarının GSYİH oranını %6,5'a yükseltmemiz gerekiyor, bu hedefe ulaşmak amacıyla büyümenin önümüzdeki senelerde de artarak devam etmesini ümid ediyoruz"  dedi.

Bilgi ve iletişim teknolojileri ile yeni medya sektörüne ilişkin 2012 yılı verilerini paylaşan TÜBİSAD Bilgi Merkezi Komisyonu Başkanı Mustafa Çağan, 1200 firmanın bilgileriyle ve önemli paydaşlarla işbirliği  yaparak  oluşturulan çalışma için "Sektörün ve kamunun önemli bir ihtiyacını karşılayan değerli bir çalışmayı hep birlikte tamamladık. Raporlarımız artık önemli bir referans olarak kullanılıyor, bu işin sürdürülebilirliği için daha kapsamlı bir çalışma ile kurumsal hale getirmek üzere de çalışmalarımızı yürütüyoruz" dedi. 

CİRO

Çağan’ın verdiği bilgilere göre, Türkiye bilişim sektörünün 2012 yılında büyüklükleri şu şekilde sıralandı: 2011 yılında 66,7 Milyar TL olarak açıklanan pazarın, e-ticaret hariç 48,3 milyar TL olan büyüklüğü 2012 yılında 57,24 milyar TL olarak gerçekleşti.  21 Milyar liraya ulaşan e-ticaret pazarını da buna eklediğimizde ortaya 78.24 milyar dolarlık toplam büyüklüğe ulaşıldı. 

Sektörün istihdamı da önemli ölçüde artarak 153 bin 849 oldu. TÜBİSAD "Atılım için Bilişim" raporunda belirtildiği gibi Sektörün bu hızda büyümesi durumunda 2023 yılına kadar 400 bin daha istihdam sağlaması bekleniyor.    

En önemli gelişme ise ihracat alanında oldu. Bilgi ve iletişim teknolojileri sektörü ihracat rakamı bir milyarı TL'yi aştı. 2012 yılında Türkiye bilişim sektörünün toplam ihracatı 1,08 milyar TL olarak gerçekleşti. Bu ihracat verisi bir önceki yıla göre %23 daha büyük bir rakamı ifade ediyor. Bilişim sektörü ulaştığı bu büyüklük ile milyar TL ihracat yapan öncelikli sektörler arasında yerini aldı. 

BÜYÜME BEKLENTİSİ

Ankete katılan TÜBİSAD üyelerinin 2013 yılında sektörde %10 ile 12 arasında büyüme beklediklerini ve büyümede özel sektör ve kamu yatırımlarının etkili olacağını ifade etti. Çağan, TÜBİSAD’ın sektör verilerini düzenli olarak kamuoyu ile paylaşmaya devam edeceğini söyledi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer konuşmasında TÜBİSAD'ın bu çalışmasının kamuda önemli bir referans dokümanı olarak kullanıldığını ve sektördeki önemli bir ihtiyacı karşıladığını vurguladı. 

 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account