10 üründen sadece 2’si Ege ve Akdeniz’de satılıyor

Yazar:Editor
23.05.2013

Klimanın neden olduğu elektrik tüketimini azaltmanın yolu mantolamadan geçiyor Isı yalıtımı sadece soğuktan değil sıcaktan da koruyor. Isı yalıtımının sadece soğuğa karşı etkili olduğu yönündeki yanılgı sebebiyle Türkiye’de ağırlıklı olarak kuzey ve iç bölgelerde yaygınlaştığına dikkat çeken KYK Yapı Kimyasalları Yönetim Kurulu Başkanı Onur Sürmeli, mantolamanın sıcak iklimlere sahip bölgelerde de önemli avantajlar getirdiğini belirtti. Sürmeli, halen 10 mantolama ürününden sadece 2’sinin Ege ve Akdeniz Bölgeleri gibi sıcak iklimlerde satıldığına dikkat çekti. 

Mevcut yapılara 2017 yılına kadar enerji kimlik belgesi alma zorunluluğu getirilmiş ve ısı yalıtımı yapılması şart koşulmuş olsa da mantolamanın getirileri henüz tam anlamıyla kavranabilmiş değil. Mantolamanın sadece soğuğa karşı etkili olduğu yanılgısı sebebiyle Türkiye’de ağırlıklı olarak kuzey ve iç bölgelerde yaygınlaştığına dikkat çeken KYK Yapı Kimyasalları Yönetim Kurulu Başkanı Onur Sürmeli, ısı yalıtımının sıcak iklimlere sahip bölgelerde de önemli avantajlar getirdiğini söyledi.

Mantolamanın maliyetini 3 yıl içinde amorti ederek ısıtma ve soğutma giderlerini önemli ölçüde azaltan bir uygulama olduğunu belirten Sürmeli, “Tüketicilerin önemli bir bölümü mantolamanın sadece soğuktan koruduğu inanışıyla uygulamayı kış dönemine bir yatırım olarak değerlendiriyor. Oysa mantolama sıcaktan korunmak için de önemli bir uygulamadır. Yaz döneminde başta Akdeniz ve Ege olmak üzere sıcak iklim dolayısıyla serinlemek için artan klima kullanımı ve bununla orantılı elektrik tüketiminde yaşanan artış ekonomik olarak ek yük getiriyor” diye konuştu.

Enerji tasarrufunda etkili

Isı yalıtımının düşük ya da yüksek ısıya karşı yapılan bir uygulama olduğunu vurgulayan Sürmeli, “Isı yalıtımı yapılmış bir bina kış koşularında soğuk hava akımının geçişinin önünde bir bariyer oluştururken, aynı şekilde yaz koşullarında da yüksek sıcaklıktaki hava akımının önünde de bir bariyer oluşturur. Klima ile soğutma maliyetinin ısıtma maliyetine göre 1,5 kat daha pahalı olduğu düşünüldüğünde, ısı yalıtımlı binaların yaz koşullarında çok önemli oranlarda enerji tasarrufu elde edebileceği daha iyi anlaşılacaktır” dedi.

Kuzey bölgelerinin yanı sıra karasal iklimin hakim olduğu İç Anadolu Bölgesi’nde de ısı yalıtımının günden güne yaygınlaştığına dikkat çeken Sürmeli, “Ege ve Akdeniz Bölgeleri de klima ile soğutma masraflarını ve dolayısıyla artan elektrik tüketimini göz önünde bulundurarak mantolamaya önem vermeye başladı ancak henüz istenen seviyede olduğunu söylemek için erken.

Bugünkü satış haritasına baktığımızda her 10 üründen 4’ünün ağırlık İstanbul’da olmak üzere Marmara Bölgesi’nde, 4’ünün İç Anadolu’da, kalan 2’sinin ise Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’nde satıldığını görüyoruz” diye konuştu.

 

Dergisi  

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account