Sivas Belediyesi tarihi Çorapçı Hanı'nda yenileme çalışmalarına başladı.

Editör
04.08.2011

 

Sivas kültüründe ve sosyal hayatında önemli bir yere sahip olan eserler arasında bulunan Çorapçı Hanı'nda restorasyon çalışmaları devam ediyor.
Sivas'ta 19. yüzyıldan günümüze kadar ayakta kalan Çorapçı Hanı'nda, Sivas Belediyesi'nin başlattığı restorasyan çalışmaları devam ediyor. Sivas'ın büyük evliyalarından, İsmail Hakkı Toprak Hazretleri'nin de kullandığı ve İslami ilimlerini öğrettiği Çorapçı Hanı geçen yıl restorasyona alınmıştı. Restorasyon çalışmalarını yerinde inceleyen Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, yıl sonuna kadar çalışmaları tamamlayarak, Çorapçı Hanı'nı 'İhramcızade İsmail Hakkı Toprak Kültür Merkezi' olarak hizmete sunacaklarını söyledi. Çalışmalar hakkında bigiler veren Ürgüp, "Benden önceki başkanımız zamanında Çorapçı Hanı bir bedel karşılığı satın alınmış. Biz göreve geldikten sonra baktık ki, han oldukça sıkıntılı. Tarihi Kentler Birliği'nden almış olduğumuz teşvik ve krediyle birlikte projesini Metin Keskin'e çizdirdik. Daha sonra proje gereği tadilat yaptırdık ve restorasyona başladık. Gelinen noktada Çorapçı Hanı'nın Sivas için önemi çok fazladır. Yaklaşık 1870 yıllarında yapılan altında 14 tane odası, üst katında 11 oda olmakla birlikte 25 oda veya 25 dükkanla müteşekkil bir handır. Sivas için burasının önemi tarihi eser olmakla birlikte, onun da ötesinde İhramcızade İsmail Hakkı Toprak'ın bir dönem burada kalmış olmasıdır. Sivas'tan ve Türkiye'nin her tarafından gelen, kendisini seven insanlarla burada bir araya gelmiş ve onunla sohbet yapma imkanı bulmuşlardır. İhramcızade Hazretleri'nin 40. vefat yıl dönümünde yapmış olduğumuz panelde bize talepler oldu. Sivas Belediyesi olarak biz de, restorasyonu tamamlandıktan sonra burayı İhramcızade Kültür Merkezi olarak hayata geçireceğiz" dedi. Sivas Belediyesi olarak Çorapçı Hanı'nın çevresinde de bir takım düzenlemeler yapılacağını kaydeden Ürgüp, bu çerçevede vakıflara ait dükkanların takas yoluyla alınarak, hanın çevresinin açılacağını ifade etti. Konuyla ilgili gerekli tebligatların yapıldığını bildiren Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte, Sivas'a Çorapçı Hanı çevresinde yeni bir meydan kazandırılacağını söyledi.
Sivas Belediyesi tarafından restorasyonu yapılan Tarihi Çorapçı Hanı restorasyon projesi Tarihi Kentler Birliği Kayseri buluşmasında proje ödülü kazanmıştı.

Kaynak : emlakhaberleri.com

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account