irketin dönem karı ise 22,2 milyon TL olarak gerçekleşti.

Yazar:Editor
17.05.2013

 

 

 

 

 

Türkiye’nin lider yapı malzemeleri şirketi Akçansa, 2013 yılının ilk çeyreğinde 234,3 milyon TL satış geliri elde ettiğini açıkladı. Şirketin dönem karı ise 22,2 milyon TL olarak gerçekleşti.

Sabancı Holding ve HeidelbergCement ortaklığıyla faaliyet gösteren Türkiye’nin lider yapı malzemeleri şirketi Akçansa, 2013 yılı ilk çeyrek finansal sonuçlarını kamuoyuna duyurdu.

Buna göre; 31 Mart 2013 tarihi itibarıyla şirketin cirosu 234,3 milyonTL oldu. Sürdürülen faaliyetlerden vergi öncesi karı 25,7 milyon TL olurken, Dönem Kârı ise22,2milyon TL olarak gerçekleşti.  Akçansa Genel Müdürü Hakan Gürdal, Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği verilerine göre, 2013 yılının ilk iki ayında çimento üretiminin geçen yılın aynı dönemine oranla %43 arttığını, bu dönemde üretilen çimentonun yaklaşık %20’lik kısmının ihraç edildiğini hatırlattı.

Mega projeler çimento tüketimini artırdı

Çimento tüketiminde geçen yıla göre tüm bölgelerde artış kaydedildiğine dikkat çeken Gürdal, “Bu artışın en önemli nedenleri ülkemizde geçen yılın ilk aylarında yaşanan yoğun kış koşullarıyla artan altyapı ve kamu yatırımlarıdır” diye konuştu.

Kentsel Dönüşüm, 3. Köprü, Kanal İstanbul, 3. Havaalanı, Körfez Geçişi, Kuzey Marmara Otoyolu gibi mega projelerin inşaat sektörünün canlanmasına neden olduğunu, bu olumlu ivme paralelinde Akçansa’nın iç piyasadaki satışlarının beklentilere paralel seyrettiğini belirten Gürdal, “İlk çeyrekteki mali performansımız da bunu teyit ediyor” dedi.

Sektörde pazarlama stratejileri ve ürün portföyüylede fark yarattıklarını vurgulayan Akçansa Genel Müdürü Gürdal, geliştirdikleri bu anlayışın bir sonucu olarak, her yıl düzenlenen Sabancı Altın Yaka Ödülleri organizasyonunda;bu yıl ‘Pazar Odaklılık’, ‘İnsana Yatırım’ ve ‘Sinerji Kurumsal Alt Kategori’ olmak üzere 3 ayrı kategoride ödüle değer bulunduklarını kaydetti.

 

Dergisi 

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account