2013 yılı ilk çeyrek rakamlarını açıklayan ÇİMSA, geçen yılın aynı dönemine göre satışlarını yüzde 44 arttırarak, 189,9 milyon TL ciro elde etti.

Yazar:Editor
17.05.2013

 

2012 yılının ilk çeyreğinde 7,2 milyon TL kâr elde eden ÇİMSA’nın 2013 ilk çeyrek kârı ise 24,5 milyon TL olarak gerçekleşti.  Türk  çimento sektörünün lideri Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş. (ÇİMSA), 2013 yılına ilişkin ilk çeyrek rakamlarını açıkladı. 2012 yılının aynı dönemine göre ciro bazında yüzde 44 büyüme kaydeden ÇİMSA, yılın ilk çeyreğinde 189,9 milyon TL ciroya ulaştı. ÇİMSA’nın 2013 yılı ilk çeyrek toplam yatırım harcaması ise 13,2 milyon TL olarak gerçekleşti.

  Dünyanın en büyük 2. beyaz çimento üreticisi

 Tüm planları operasyonların maksimum düzeyde verimliliği üzerine kurduklarını belirten ÇİMSA Genel Müdürü Mehmet Hacıkamiloğlu “Büyüme odaklıyız. İç pazardaki doygunluğu da göz önüne alarak özellikle odaklandığımız uluslararası coğrafyada inorganik büyüme olasılıklarının değerlendirilmesi de gündemimizde” dedi.

 1990 yılından bu yana dünya beyaz çimento pazarında önemli bir konumda olduklarını kaydeden Hacıkamiloğlu şöyle konuştu: “Avrupa, Ortadoğu ve Karadeniz Havzasında yer alan 8 adet uluslararası çimento terminalimiz ile beyaz çimento pazarında önemli bir yerimiz var. 5,5 milyon ton klinker üretim kapasitesi ile Dünya’nın en büyük 2'inci beyaz çimento üreticisiyiz ve 900 bin tondan fazla çimento ihracatı ile dünyanın en büyük ihracatçısı konumundayız.”

Teknoloji ve Ar-Ge’ye verdikleri önem sayesinde sektöre yön veren bir şirket haline geldiklerini de ifade eden Mehmet Hacıkamiloğlu, “Ar-Ge faaliyetlerimiz çerçevesinde yapı kimyasalı, prefabrik ve hazır beton sektörlerine destek veriyoruz. 2000’de üretimine başladığımız kalsiyum alüminat çimentosu ile yurt dışı satış faaliyetlerimizi genişlettik. Gri çimento operasyonunun yanında özel ürünler konusundaki yetkinliğimizi de üst seviyeye taşıyarak, özel çimentolar konusunda Dünya’nın en önemli şirketlerinden biri haline geldik” şeklinde konuştu.

  40 yıllık başarı öyküsü

 1972 yılında Mersin’de kurulan ve 1975’te ilk çimento fabrikasıyla Mersin’de faaliyete başlayan Çimsa’nın Mersin, Kayseri, Eskişehir, Niğde, Afyon ve Ankara’da bulunan fabrikalarının klinker üretim kapasitesi 5,5 milyon tona ulaşmıştı. Çimsa, gri çimentonun yani sıra beyaz çimento ve kalsiyum alüminat çimentosu gibi özel çimentolar üreterek inovasyon konusunda Türk çimento ve hazır beton sektörüne öncülük etmekte.

1988 yılında hazır beton üreticisi olan Çimsa, Adana, Mersin, Kayseri, Osmaniye, Kahramanmaraş, Nevşehir, Eskişehir, Kütahya, Bursa, Konya, Karaman, Aksaray, Sakarya, Bilecik ve Denizli illerinde hizmet sunmakta. Agrega sektöründe de büyümeyi hedefleyen Çimsa, 5 agrega tesisi ile bu sektörde de faaliyet göstermekte.

 Beyaz çimento alanında dünyanın ilk üç markasından biri olan Çimsa, Sevilla (İspanya), Alicante (İspanya), Emden (Almanya), Köstence (Romanya), Trieste (İtalya), Novorossisk (Rusya) ve Gazimagusa’da (KKTC) bulunan terminalleriyle uluslararası bir çimento üreticisi.

 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account