2012 Ağustos ayında Konya’da 200kWp’lik GES’i kuran IBC SOLAR Türkiye ekibinden Proje Geliştirme Müdürü Yalım Serdar SERHADLIOÐLU verdiği bir demeçte Türkiye’nin “Sürdürülebilir Kalkınma” modeli hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

Yazar:Editor
15.05.2013

 

 Yatırımcıya Yeşil Işık

 Serdar Serhadlıoğlu “Teknoloji hızla gelişirken enerji sektöründe rekabet kızışıyor. Bu yeni süreçte bürokrasinin baskısı yeni yatırımcılar için yorucu olmaya devam etse de enerji sektöründe heyecan verici yepyeni bir dönem başlıyor.

Çünkü 28274 sayılı resmi gazetede yayınlanan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın “Sera Gazı Emisyonlarının Takibi” hakkındaki yönetmeliği ile işletmelere ait karbon emisyon miktarlarının gerçek zamanlı izlenmesi ve bu çalışmaların da 2015 yılına kadar tamamlanması planlanıyor” şeklinde konuştu.

Çevreye duyarlı teknolojilerin daha etkin kullanılması ve yaygınlaştırılmasının önemine dikkat çeken Serhadlıoğlu, “Ülkemiz, dünya sahnesinde nihayet görünür bir rol sahibi olmuşken, gelecek nesillerin sorumluluğunun farkında olduğunu ve üstüne düşeni yapmaktaki kararlılığını ispatlama şansını yakalayacaktır” dedi.

İhtiyaç Duyulan Teknoloji: GES

Serhadlıoğlu, bugün gelinen noktada, IBC SOLAR’ın sektör liderlerinden biri olduğu “Güneş Enerjisi Santralleri”nin (GES) kilit bir rol oynadığını da belirtti.

İşletmelerin, 2015 itibari ile ihtiyaç duyacakları “Karbon Yönetimi”nin temelini oluşturacak en güçlü teknolojinin GES olduğunu ve işletmelerin bugünden başlayacakları lisanssız GES yatırımları ile teknolojiyi yakından tanıma şansı ve yakın gelecekte gerçekleştirmek zorunda kalacakları daha büyük yatırımlar için iyi bir başlangıç ve karar noktası olacağını da sözlerine ekledi.

Yeni “Sürdürülebilir Kalkınma” Modeli

Ülkemizin yeni “Sürdürülebilir Kalkınma” modeli ile ilgili görüşlerini belirten Serhadlıoğlu, “Bu modelin temelinde karbon emisyonlarının tespit ve esaslarının bir standart üzerinden değerlendirebilmesi yatmaktadır. 2015 yılı, bizim de altında imzamız olan Kyoto Protokolü için yeni karbon emisyonu haklarının belirleneceği yıl olacaktır. Bu sayede, hem güncel hem de kalkınmamızın önünü açacak bir emisyon kotası elde etme şansımız olacaktır” şeklinde konuştu.

 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account