Kale Pratt & Whitney Genel Müdürlüğü’ne Mustafa Menkü atandı


Yazar:Editor
14.05.2013

 


Kale Grubu’nun, dünyanın önde gelen havacılık şirketlerinden Pratt & Whitney ortaklığıyla kurduğu Kale Pratt & Whitney Uçak Motor Sanayi A.Ş.’nin Genel Müdürlüğü’ne Mustafa Menkü atandı.

Dünyanın en gelişmiş savaş uçağı F35’in motor parçalarının üretileceği İzmir’deki fabrikanın inşası sürerken, yatırımın yıl sonunda tamamlanması hedefleniyor. 

Havacılık ve savunma alanında uluslararası projelere imza atan Kale Grubu’nun, dünya havacılık endüstrisinin en önemli oyuncularından biri olan Pratt & Whitney firmasıyla ortaklaşa kurduğu Kale Pratt & Whitney Uçak Motor Sanayi A.Ş.’ye genel müdür ataması yapıldı.

Esas faaliyet alanı uçak motor parçaları ile alt montaj gruplarının üretimi olan Kale Pratt & Whitney Genel Müdürlüğü’ne, üretim konusunda deneyimli makine mühendisi Mustafa Menkü atandı.  

Dünya deviyle, F35’in motor parçalarını üreteceğiz
Kale ile Pratt & Whitney ortaklığının ilk adımı olarak, İzmir’de yapılan fabrika inşatının sonuna yaklaşıldığını belirten Kale Grubu Teknik Grup Başkanı Osman Okyay, “Dünyanın en büyük uçak motoru üreticilerinden Pratt & Whitney’in Türkiye’de partner olarak Kale Grubu’nu seçmesi; Kale Havacılık’ın ulaştığı bilgi birikimi, kalite seviyesi ve oluşturduğu güven duygusunu göstermesi açısından önemli.

Şirketimizin faaliyete geçtiği ilk yıllarda ağırlıklı olarak, dünyanın en gelişmiş savaş uçağı F35’in motoru olan F135 parçalarının üretimini gerçekleştireceğiz. Edindiği başarılı iş deneyimleri ışığında Kale Pratt & Whitney Genel Müdürlüğü’ne atanan Mustafa Menkü liderliğinde, bu alanda hızlı bir şekilde gelişeceğimize inanıyorum” dedi.


Türk havacılık sanayisine önemli katkılarda bulunmayı hedefliyoruz 
24 Nisan 2013 tarihinden itibaren göreve başlayan Mustafa Menkü ise, “İzmir’de 100 bin metrekarelik alan üzerinde inşa edilen yaklasık 20 bin metrekarelik tesisin yapımında sona yaklaşıldı. Yakın zamanda Kale Pratt & Whitney tesislerinde gerçekleştireceğimiz, mekanik sektörünün ulaşabileceği en hassas seviyedeki üretimimizle, Türk havacılık sanayisine önemli katkılarda bulunmayı hedefliyoruz” dedi.

  

Mustafa Menkü 
1993’te Ortadoğu Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Mustafa Menkü, yüksek Lisans eğitimini 2006’da Koç Üniversitesi İşletme Yöneticiliği Bölümü’nde (Executive MBA) tamamladı. Menkü, Kale Grubu’na katılmadan önce Ford Otomotiv Sanayi A.Ş.’de 1996 - 1999 yılları arasında Üretim Mühendisliği Şefi, 1999 - 2000 yıllarında Kalite Şefi, 2000 - 2006 yılları arasında Kamyon Üretim Alan Müdürü olarak görev aldı. 2006-2008 yılları arasında Ford Motor Company’nin ortaklığı bulunan Çin Nanchang bölgesinde kurulan JMC şirketinde Üretim Başkan Yardımcısı görevini üstlenen Menkü, 2009-2013 arasında Ford Otomotiv Sanayi A.Ş.’de İnönü Fabrika Müdürü olarak görev yaptı. 


 
Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account