Bursa Modül Güneş Evi'nde “SOLAIR” sıcak hava paneli kullanılıyor

Yazar:Editor
13.05.2013

 

Form Endüstri Tesisleri San. A.Ş’nin çevre dostu ürünü SOLAIR güneşle sıcak hava paneli, Bursa Modül Güneş Evi projesinde doğal enerji kaynağı güneşi kullanarak  ısıtma imkanı sağlıyor. 

Bursa’da, 53 firmanın iştirakiyle inşa edilen ve kendi enerjisini üreten “Modül Güneş Evi”nde yapının ısıtma sistemi için 2 adet Solair Sıcak Hava Paneli kullanıldı. Paneller binanın mutfak ve salon mahallerinin dış cephelerine kuruldu.

Ahşap yapım tekniği ve ekolojik malzemeler kullanılarak, Bursa-İzmir yolundaki bir alışveriş merkezinin otoparkında inşa edilen 77 metrekarelik Modül Güneş Evi’nin ısıtma sistemi için kullanılan Solair, güneşi karşıdan verimli bir şekilde gördüğü günlerde 1200W' a kadar ısıtma sağlayabiliyor.

SOLAIR nasıl çalışır?

Güneşli günlerde Solair Sıcak Hava Paneli, üzerindeki fotovoltaik panel sayesinde  elektrik üretir. Bu elektrik sistem üzerinde bulunan fanları çalıştırır. Fanlar içeriden çektikleri havayı ısınan panel yüzeyinden geçirerek ısıtır. Isınan hava tekrar içeriye verilir. Bu suretle sıfır enerji maliyeti ile iç mekan ısıtması yapılmış olur.

SOLAIR sıcak hava paneli’nin sağladığı faydalar;

Hiçbir elektrik veya fosil yakıt bağlantısı yoktur. Hava çevrimini sağlayan fanlar, güneş pili ile çalışır. Termostat kontrolü bulunur.

Güneş ışınlarını emen yüzey sayesinde bedava ısıtma sağlar böylece ısınma maliyetlerinizi düşürür. Leed ve Breeam puanınızı yükseltir.

Çevrecidir, karbon salımını azaltır. Kış aylarında kapalı tutulan yazlıklarda sıfır maliyetle küf oluşumunu önler. Dış havalı bağlantı yapıldığında iç havayı temizler.

SOLAIR güneşle sıcak hava paneli; villalar, tatil köyleri, dağ ve yayla evleri, restorantlar, ofisler, fabrikalar, okullar, spor tesisleri, depolar, kurutma tesisleri, spor tesisleri, düğün salonları, seralar, tavuk çiftlikleri gibi birçok alanda kullanılabilmektedir.

 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account