Yazar:Editor
10.05.2013

 

İstanbul’un dünyaya açılan iki önemli havalimanından biri olan İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nın 18 ay gibi rekor bir sürede tamamlanan yeni terminal binası ve eklerinin inşasını gösteren birbirinden çarpıcı 300’e yakın fotoğraf bir kitapta toplandı.

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı için hazırlanan özel kitabın tanıtımı Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir ve Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir ev sahipliğinde düzenlenen bir gecede yapıldı. Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, “Havalimanının inşaatı, küresel finansal kriz sürecinin tüm belirsizliğinin en üst düzeyde olduğu döneme denk geldi.

Böyle bir konjonktürde, rekor denebilecek bir zamanda bu denli büyük çaplı bir altyapı işini üstlenmek ve bitirebilmek, bizler için daima büyük bir gurur ve mutluluk kaynağı olmuştur. Yapılan işlerin nasıl hayata geçtiğini ve hangi aşamalardan geçilerek uygulandığının hatırlanması ve gelecek kuşaklara aktarılması bizim için önemli bir sorumluluktu, bu kitap böyle bir amaçla oluşturuldu” dedi.

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı, Limak Yatırım, GMR Infrastructure ve Malaysia Airports Holdings Berhad üçlü konsorsiyumunun ortaklığıyla kurulan İSG tarafından 18 ay gibi rekor bir sürede inşa edilerek 2009 yılında hizmete açıldı. Türkiye’nin en önemli inşaat projeleri arasında yer alan havalimanının inşasını gösteren 300’e yakın fotoğraf gelecek kuşaklara aktarmak sorumluluğuyla bir kitap haline getirildi.

Kitapta İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı inşa projesinin, 3 Mayıs 2008’de düzenlenen temel atma töreninden, 31 Ekim 2009’daki açılış törenine kadar geçen süredeki tüm inşaat aşamaları fotoğraflar ve özel tanıklıklarla yer alıyor.

“22 bin ton çelik, 284 bin metreküp beton kullanıldı, 7 bin kişi çalıştı”

Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı yeni terminal binasını, tüm ek birimleriyle birlikte 18 ay gibi rekor bir zaman diliminde, planlanan sürenin öncesinde tamamlayarak, 31 Ekim 2009’da hizmete açtıklarını, projenin terminal binası, apron, otopark, havalimanı oteli, VIP binası ve tüm diğer unsurlarıyla yaklaşık 500 bin metrekarelik alanı kapsadığını hatırlattı.

İnşaat sürecindeki çarpıcı rakamlara da değinen Ebru Özdemir, 18 ay boyunca 22 bin ton çelik, 284 bin metreküp beton kullanıldığını, inşaat süresince yaklaşık 7 bin kişinin projenin yapımına emek verdiğini söyledi.

Havalimanının inşaat sürecinin aynı zamanda küresel finansal kriz sürecinin tüm belirsizlik ve endişesinin en üst düzeyde olduğu döneme denk geldiğini vurgulayan Ebru Özdemir, “Böyle bir konjonktürde, rekor denebilecek bir zamanda bu denli büyük çaplı bir altyapı işini üstlenmek ve bitirebilmek, bizler için daima büyük bir gurur ve mutluluk kaynağı olmuştur” dedi.

“Sabiha Gökçen, 123 hat uçuş noktası ve 15 milyon yıllık yolcu sayısıyla dünyanın en hızlı büyüyen havalimanları arasında yer alıyor”

Havalimanında depreme karşı sismik izolatör sistemi gibi ileri mühendislik teknik ve uygulamalar kullanıldığına vurgu yapan Ebru Özdemir, proje ekibinin de büyük bir özveri ve hızla çalıştığını ve havalimanının mühendislik ve mimarinin kusursuz uygulamalarıyla hayata geçtiğini ifade etti. Havalimanının yeni uluslararası terminali ile hizmete girmesinden bugüne kadar geçen yaklaşık 3.5 senede, yurtiçi ve yurtdışında pek çok yarışmadan ödüllerle döndüğüne dikkat çeken Ebru Özdemir, “Havalimanımız en son 18 Nisan’da Washington DC’de IFC ve Infrastructure Journal tarafından, Dünyanın En İyi 40 Kamu-Özel-İşbirliği Projesi’nden biri seçildi” dedi.

Ebru Özdemir farklı, yenilikçi ve teknolojik yapısıyla Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nın bugün 90 dış, 33 iç olmak üzere toplam 123 hat uçuş noktası ve 2012 yıl sonu itibariyle yaklaşık 15 milyon yıllık yolcu sayısı ile dünyanın en hızlı büyüyen havalimanları arasında yerini aldığını ifade etti.

“Sabiha Gökçen ile İstanbul’a kalıcı bir eser bırakmış olduk”

Yapılan işlerin nasıl hayata geçtiğini ve hangi aşamalardan geçilerek uygulandığının hatırlanması ve gelecek kuşaklara aktarılmasının kendileri için önemli bir sorumluluk olduğuna değinen Ebru Özdemir, “İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı inşa projesinin, 3 Mayıs 2008’de düzenlenen temel atma töreninden 31 Ekim 2009’daki açılış törenine kadar geçen süredeki tüm inşaat aşamalarının kitapta belgelenmesi, işte bu sorumluluk anlayışımızın bir yansıması oldu” dedi.

Ebru Özdemir, sadece uluslararası bir havalimanı değil; aynı zamanda İstanbul gibi dünyanın en güzel şehirlerinden birine kalıcı bir eser, o şehrin kapılarını dünyaya açacak bir simge yapı da kazandırdıklarını sözlerine ekledi. Ebru Özdemir, ‘Bir Yapı Olarak İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Yeni Terminal Binası’ kitabının bu anlayış ve yaklaşımla hayata geçtiğine dikkat çekti.  

 

KAYNAK: İnşaa&Yatırım Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account