Kalebodur’dan tasarımları değiştirecek ürün: Aurora 490

Yazar:Editor
10.05.2013

 

“Yaratıcılığınızın yapı taşı” Kalebodur, adını Roma Mitolojisi’ndeki Şafak Tanrıçası Aurora’dan alan renkli porselen karoları, Aurora 490 adıyla yapı dünyasıyla buluşturdu. Kutuplara yakın noktalardan gözlenebilen ve geceleri daha net görülen kuzey ışıkları anlamına gelen Aurora, ismini verdiği bu yeni seri ile Türkiye seramik sektöründe yapı taşlarını yerinden oynatacak bir kategori yaratıyor.

Roma Mitolojisi’ndeki Şafak Tanrıçası ve aynı zamanda güneşteki manyetik fırtınaların dünyaya ulaşması sonucu sadece kutuplara yakın gözlenebilen ve geceleri daha net görülen kuzey ışıkları anlamına gelen Aurora, Kalebodur’un yeni Renkli Porselen Karolar serisine ilham verdi…

Kaleseramik Ar-Ge Merkezinin inovatif çalışmalarının son ürünü olan ve 490 renk seçeneğinden oluşan Aurora 490 renkli porselen karolar; özellikle iç ve dış cephe kaplamalarında renk zenginliğine, bir renkten başka bir renge geçişte ara tonların olmasına önem veren tasarımcılar için geliştirildi. 

Türkiye’de adı seramik karo ile özdeşleşen Kalebodur’un, geliştirdiği ürün ve teknolojilerle, mimarların yaratıcılıklarına hitap ettiğini belirten Kale Grubu Yapı Ürünleri Grubu Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı İhsan Karagöz, Kaleseramik Ar-Ge Merkezi’nin çalışmalarının geldiği son nokta olan Aurora 490 serisi ile sektörün yapı taşlarının bir kez daha yerinden oynayacağını söyledi.

İçinde metalik görünümlü yüzey efektli ürünlerin de bulunduğu 490 adet renkten oluşan sistemin; RAL renk kartelâsı ile uyumlu olduğunu vurgulayan İhsan Karagöz, “Ar-Ge merkezimizin sürdürülebilir üstün nitelikli ürün yaratma çalışmaları sonucunda ortaya çıkan Aurora 490 serisiyle, 3-10 mm kalınlıkta, 30x60 cm’den 100x300 cm’ye kadar değişen ebatlar sunan renkli karolar üretebiliyoruz. Aurora serisinde 490 rengin her birinden talebe göre 1 metrekare dahi üretim yapabiliyoruz” dedi.  

Aurora, boyutu ve renk çeşitliliği ile dünyada tek

Kale Grubu’nun 1957 yılında başlatıp bugüne kadar 14 farklı lokasyonda gerçekleştirdiği tüm araştırma ve geliştirme faaliyetlerini 5 bin 200 metrekarelik alan üzerine kurduğu yeni Ar-Ge merkezinde topladığını anlatan İhsan Karagöz, “Aurora 490 serisi, Kaleseramik Ar-Ge Merkezi’nin inovatif çalışmalarının bir sonucudur.

Aurora 490, üretim ebatlarının yanı sıra, sarıdan kırmızıya, maviden yeşile, pembeden turuncuya, en beyazdan en siyaha kadar uzanan renk çeşitliliği ile dünyada tek üründür” diye konuştu. Mekanlarda fark yaratan Aurora 490’ın teknik özellikleri

Aurora 490, nanometal ve nanominarellerin aralarına yerleştirilen renk pigmentlerinden oluşan nanokompozit yapının, porselen karoya özel uygulama yöntemleri ile uygulanarak mat ve metalik renklerin elde edildiği bir renk sistemi. Aurora 490’daki özel yüzey morfolojisi nedeniyle kir, bakteri, küf ve is yüzeyde tutunamadığı için daima temiz kalıyor. 

Dış etkilere karşı dayanıklı

Aurora 490, binaların iç ve dış mekânlarının cephe ve duvar kaplamalarında kalınlık ve ebada bağlı olarak yapıştırma veya mekanik (konstrüksiyonlu) olarak uygulanabiliyor. Porselen esaslı yapısı sayesinde su emmesi düşük olan Aurora 490 dona karşı dayanıklı.

Özellikle dış cephelerde sıkça kullanılan alüminyum kompozit panellerin 4 mohs yüzey sertliğine, birçok doğal taş ve mermerlerin de benzer şekilde 6 mohs yüzey dayanımına sahip olduğu düşünülecek olursa, aynı şekilde yüzey sertliği 6 mohs olan Aurora 490’nın iç ve dış cephe kullanımlarında oluşabilecek dış etkilere karşı dayanıklılığı da ortaya çıkıyor.

Renk zenginliğine önem veren tasarımcılar için doğru seçenek

Aurora 490, iç ve dış cephe ve duvar kaplamalarında renk zenginliğine, bir renkten başka bir renge geçişte ara tonların olmasına önem veren ve bunları düşük miktarlarda talep eden tasarımcılar için doğru seçenek olacak.

Özellikle geniş brüt yüzeylerin hâkim olduğu alışveriş merkezleri, spor salonları, iş merkezleri, ofis binaları, eğitim ve sağlık binaları gibi ticari ve kamu binalarının dış cepheleri ile bu binaların iç mekân duvar kaplamalarında renk ile farklılık yaratmak Aurora 490 ile çok kolay. 

Natural, canlı ve metalik renkler

Aurora 490, bünyesinde barındırdığı 490 adet rengin 27’sini daimi hazır olarak renk paletinde bulunduruyor. Bu renkler 3 grupta toplanıyor; Natural renkler, canlı renkler ve metalik renkler.

Birinci grup; beyazdan siyaha ve bejden kahveye doğru giden Natural tonları, ikinci grup; kırmızı, yeşil, mavi, sarı gibi canlı renk tonlarını içeriyor. Metalik renklerden oluşan üçüncü grup ise kullanılan yüzeylerde natural ve canlı gruba göre daha ışıltılı ve metalik görünüm sunuyor. 

Aurora 490’ın tasarımcı ve uygulayıcılara sunduğu faydalar

Tüm mekanik ve yapıştırma cephe sistemleri ile kullanılabilmesi

Porselen karoda olabilecek en canlı renkleri alabilme imkânı

Su itici ve yağ itici özellikleri sayesinde kir ve leke tutmama

Anti-grafiti özelliğiyle çizilmeme, boya tutmama

Fotokatalitik özelliği sayesinde is ve organik kirlerin gün ışığında parçalanmasını sağlaması

Kendi kendini temizlemesi

 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account