Plastik Boru Sektöründe Güç Birliği

Editör
09.05.2013

 

Avrupa ve Orta Doğu’nun öncü plastik boru üreticisi olan HAKAN PLASTİK, dünyanın önde gelen boru sistemleri üreticilerinden, İsviçre kökenli GEORG FISCHER ile yollarını birleştirdi. 

Çoğunluk hissesi Georg Fischer  tarafından satın alınan Hakan Plastik, başta Türkiye, Orta Doğu ve Doğu Avrupa olmak üzere, dünyanın birçok ülkesine üst yapı, alt yapı ve tarımsal sulama sistemleri sağlamaktadır. Söz konusu ortaklık, GF ve Hakan Plastik’in güçlerini birleştirerek tüm dünyada daha hızlı büyümelerine olanak sağlayacaktır. 

Geçmiş dönemde önemli başarılara imza atmış olan ortaklarında yer aldığı mevcut yönetimin, Hakan Plastik’in başarısının devamı için görevlerine devam etmeleri kararlaştırılmıştır.

Ortaklık süreci ile Hakan Plastik, benimsemiş olduğu “müşteri odaklı çözümler sunma” stratejisini daha güçlü ve hızlı bir şekilde pazarda uygulayabilme kabiliyetine kavuşurken, GF ürettiği yüksek kalite standartlarına sahip ürünlerini hızlı büyüyen Türkiye ve çevre ülke pazarlarını da portföyüne katarak, aynı kalitede boru sistemleriyle tamamlama fırsatını yakalamıştır.

Böylece Hakan Plastik, müşterileri için sürdürülebilir uzun vadeli çözüm ortağı olma; hem boru sistemlerinde hem de genel olarak yapı sektöründe entegre çözümler sunabilme hedefini daha da ileriye taşımıştır. 

Dünya plastik boru sektörü için önemli bir adım olarak görülen bu işbirliği ile Ar-Ge ve satış ağı güçleri tek çatı altında toplanmış olacaktır. Son 10 yılda Ar-Ge çalışmalarına büyük önem vermiş olan Hakan Plastik yenilikçi ürün yaklaşımıyla inşaat sektöründe farklılaşırken, güçlü bayi yapısıyla plastik boru konusunda önemli konumunu arttırarak büyümeyi hedeflemektedir.Taraflar işlemin detaylarının açıklanmaması konusunda mutabakata varmışlardır.

Hakan Plastik, KARADENIZ ailesi tarafından 1965 yılında kurulmuştur. İnşaatlarda ve Altyapı sistemlerinde kullanılan boruların yanı sıra, tarımsal sulama boruları alanında da faaliyet gösteren firma, kurulduğu günden bu yana teknolojik yeniliklere odaklanarak sürekli üretim ve satış varlığını genişletmiştir.730 çalışanı ile 70 ülkeye ihracat yapan Hakan Plastik AŞ’nin Tekirdağ/Çerkezköy ve Şanlıurfa olmak üzere iki bölgede fabrikaları bulunmaktadır. 

Geçtiğimiz yıl 3.6 milyar İsviçre Frangı ciro yapan Georg Fischer, boru sistemleri alanında 100 ülkede 5000'i aşkın çalışanıyla faaliyet göstermektedir.

 Ana ürün gamı gaz ve sıvı transferinde kullanılan vanalar, basınçlı sistemler, ekleme parçaları ve endüstriyel bağlantı parçaları olan Georg Fischer, alanında dünya liderleri arasındadır.

Georg Fischer CEO'su Yves SERRA şunları söyledi: “Mükemmel bir başarı grafiğine sahip olan Hakan Plastik’e ailemize hoş geldin diyoruz. Hakan Plastik’ in yenilikçi ürün gamı ve gelişmekte olan pazarlara yakınlığı ile GF Boru Sistemlerine değer katacağına olan inancımız tam. Bu birlikteliğin, uzun vadeli stratejilerimizi gerçekleştirme yolunda önemli bir adım olduğunu düşünüyoruz.”

Hakan Plastik Yönetim Kurulu Başkanı Zafer KARADENİZ, yaptığı açıklamada “Hakan Plastik açısından önemli bir adım olan bu birliktelik, gelişme hedeflerimizi gerçekleştirmemizde bizi yüreklendirmektedir.” ifadesinde bulunmuştur.

 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account