ANTALYA - Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) halen 5 bin metrekarelik tesisinde organik ve organomineral katı ve sıvı gübre üretimi ve pazarlaması yapan Elit Tarım, 25 bin metrekarelik alanda yeni tesis yatırımına başlıyor.

Editör
03.08.2011

 

Tesisin bir bölümünün 2012 yılı sonunda tamamlanacağını belirten Elit Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Yılmaz, yıllık 12 bin ton olan katı, 6 bin ton olan sıvı gübre üretim kapasitelerini, yeni yatırımla üç kat artırmayı hedeflediklerini söyledi.

Antalya’da 1995 yılında kurulan Elit Tarım’ın 1999 yılında Antalya Organize Sanayi Bölgesi’ne taşındığını dile getiren Yılmaz, halen 5 bin metrekarelik alanda üretimlerini sürdürdüklerini, 25 bin metrekarelik alanda ikinci tesis yatırımına bu ayın sonunda başlayacaklarını belirtti. Yılmaz, bayi ağlarını da genişleteceklerini ifade etti. Elit Tarım’ın yeni üretim tesisiyle hammadde ve mamul ürün depolama kapasitesini 10 kat artıracağını ifade eden Yılmaz, “Yeni tesisle birlikte mevcut üretim hatlarının yenileştirilmesi ve geliştirilmesi kapsamında, önceden Ar-Ge çalışmaları yapılmış makine ve ekipmanın devreye alınması da gerçekleşecek. Sabit tesisler ve yeni ekipmana yapılacak yatırımın 3 milyon TL’yi geçmesi bekleniyor. Elit Tarım ayrıca bu yatırımla birlikte pazarda ilk niteliği taşıyacak bazı ürünlerin üretimine geçilmesi için de önemli bir adımı atmış olacak. Geçen iki yıl boyunca pazarlama ve tanıtım çalışmalarına ağırlık veren Elit Tarım, bu amaçla Antalya merkezde bulunan yeni binasına taşındı ve yönetim, muhasebe, tanıtım ve pazarlama birimlerini bu merkezde topladı” dedi.

Kimyasal ürünlerin kullanımıyla toprağın yorgun düştüğünü ve oluşan tahribatın topraktan yıllarca atılamadığını açıklayan Yılmaz, organik ve organomineral gübre kullanımının faydalarını şöyle açıkladı: “Katı olan organik ürünler 4 yıl kullanılırsa toprak tamamen kimyasallardan arındırılıp temizleniyor. Sıvı olan orgonomineral ürünlerimizde ise üretici birkaç günde fayda görmeye başlıyor. Özellikle Antalya’da seracılık ve damla sulama sistemi çok gelişmiş olduğundan sıvı gübrelerin Antalya ve çevresinde kullanımı çok yaygın.” 

Tamamen bitkisel protein temelli gübre ürettiklerine, hayvansal atık kullanmadıklarına işaret eden Yılmaz, “Türkiye topraklarında potasyum olduğu söylenilir. Bununla birlikte bir çok yerde bu potasyum bitkiler tarafından rahatça alınamıyor. Bizim ürünlerimiz sayesinde bitkiler toprakta potasyum başta olmak üzere, diğer bitki besinlerini alabilirler. Bunu çiftçi ve üreticilerimize anlatarak daha çok potasyum içerikli gübreler kullanılmasını sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

“İlk ihracatı Norveç’e yaptık, sırada Ortadoğu ülkeleri var”

Yılmaz, geçen yıl ilk ihracatlarını Norveç’e gerçekleştirdiklerini ve bu yıl da Ortadoğu pazarına girmeye hazırlandıklarını aktardı. Norveç’in gübre konusunda dünyanın en güçlü ülkelerinden biri olması nedeniyle, bu ülkeye yaptıkları ihracatın kendileri için öneminin büyük olduğunu kaydeden Yılmaz, “Bu güdülenmeyle şu anda da başta Suriye olmak üzere Ortadoğu ülkelerine yapılacak ihracat çalışmalarında son aşamaya geldik. Yıl sonuna kadar ilk parti mal gönderimini gerçekleştireceğiz” açıklamasını yaptı.

Dünyada bir ilki gerçekleştirerek bitkisel organik kökenli potasyum sülfatı  granüle etmeyi başardıklarının altını çizen Yılmaz, Orvin Pure adı verilen bu ürüne ilişkin proses patenti başvurularının Türk Patent Enstitüsü’nce kabul edildiğini söyledi. Yılmaz, patentin birkaç ay içinde alınmış olacağını belirtti.

Orvin Pure’un kimyasal gübrelerle rahatlıkla boy ölçüşebilecek kadar içeriği yoğun bir organik gübre olduğunu açıklayan Yılmaz, ürün ile ilgili olarak şu bilgileri verdi:

“Çok zor granüle edilebilen bir malzemeyi bu hale dönüştürmemizden dolayı dünyada ilk olma özelliği taşıyor. Tarımsal makinelerde çok daha kolay kullanılabilecek. Daha önceden granüle edilmemiş bir gübreyi bu hale getirdik. İlk etapta 2 bin 500 ton üretim gerçekleştirdik. 20-25 kilogramlık ambalajlarda piyasaya sunduk.” Tamamen bitkisel kökenli olan Orvin Pure’un içinde potasyum, kükürt, kalsiyum, magnezyum, iz elementler ve aminoasitler olduğunu aktaran Yılmaz, “İçerisindeki yüksek kükürt oranı bitkilerin kök çevresindeki pH’ını olumlu yönde etkileyerek toprakta bulunan diğer elementlerin de alımını kolaylaştıryor. Potasyum oranının yüksek olması dolayısı ile bitkilerin dikiminden derimine kadar potasyum ihtiyacının önemli bir kısmını karşılıyor. Yüzde 100 organik olması nedeniyle toprak yapısını düzeltiyor, su tutma kapasitesini artırıyor . Toprağın havalandırılmasını sağlıyor. Gevşek yapı içinde bitkilere rahat bir köklenme olanağı veriyor. Kimyasal gübrelerde olan yakıcılık, tuzluluk gibi olumsuz etkileri yok. Aksine toprak tuzluluğunun düşürülmesinde olumlu bir etkiye sahip” diye konuştu.

Orvin Pure’un içeriği ve organik yapısından dolayı bitkilerin renk, tat, kalite ve verimliliğini artırarak ürünün pazar değerini yükselttiğini de dile getiren Yılmaz, “Toprak strüktürünü ve tekstürünü düzenler. Organik yapısı ile çevreyi kirletmez. Doğal yaşama katkı sağlar. Orvin Pure’un içeriğindeki aminoasitler sayesinde bitkilerde olumsuz çevre koşulları nedeniyle oluşan strese karşı koruma sağlar. İçeriğindeki kolay alınabilir potasyum sayesinde bitkilerde su dengesini sağlayarak su stresini engeller. Bitki dokusunu ve lif yapısını sağlamlaştırarak hastalıklara ve zararlılara dayanıklılığı artırır. Derim sonrası raf ömrünü uzatır. Diğer gübrelerin kullanım oranını azaltarak ekonomik fayda sağlar” açıklamasını yaptı.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account