Türkiye’nin ilk sağlık kenti olan Bio İstanbul ile Türkiye’nin, ilaç ve biyomedikal araştırma sektöründe lider ülke konumuna ulaşacağını söyledi

Editör
07.05.2013

 

Başakşehir’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın planlama ve koordinasyonu ile hayata geçirilecek olan 21 Yüzyılın en akıllı şehri Bio İstanbul’un tanıtım toplantısına katılan Bakan Erdoğan Bayraktar üç yıl içinde tamamlanacak Türkiye’nin ilk sağlık kenti olan Bio İstanbul ile Türkiye’nin, ilaç ve biyomedikal araştırma sektöründe lider ülke konumuna ulaşacağını söyledi.

Bakan Bayraktar; Bio İstanbul’da 10 bin nüfuslu bir yerleşim yeri olacağını da belirterek alçak katlı, ekolojik ve kendi enerjisini kendi yaratan binalar inşa edileceğini açıkladı.

TOKİ iştiraki Emlak Pazarlama Proje Yönetimi (EPP) ve Bio Development Company’nin ortak girişimi olan Bio İstanbul, Türkiye’nin en gelişmiş çocuk hastanesi, en ileri biyomedikal araştırma ve geliştirme parkı ile çalışma ve sosyal alanları içinde barındıracak. 

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in de katıldığı toplantıda Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar; “Bio İstanbul projesi yıllardır üzerinde çalıştığımız dünya çapında bir proje. İlk olarak bundan 4 yıl önce bu proje için görüşmelere başladık. Günümüz dünyasında sağlık ve hayat kalitesi ön plana çıkmakta.

Çocukların ana rahminden 16 yaşına gelene kadar tedavilerini ve araştırmalarını yapacak bu kapsamda bir hastane sadece  Zürih’te var. Dünyada başka bir yerde yok. Bu proje ile Türkiye’de bu anlamda ikinci olacak, hatta Zürih’tekinden daha gelişmiş olacak” dedi.

1.200 yataklık bir şehir hastanesi daha kurulacak…

Erdoğan Bayraktar; “Burada çevre konusunda da çok büyük çalışmalar yapılıyor. Burası aynı zamanda ekolojik sistemi koruyacak ve enerji verimliliği olan bir yapıya da sahip olacak. Ayrıca bu bölgeye yakın bir noktada 1.200 yataklık bir şehir hastanesi de kuracağız” şeklinde açıklamalarda bulundu. 

Bio İstanbul’un tam olarak faaliyete geçtiği zaman 20 bin çalışanı olacağının altını çizen Bakan Bayraktar; “Türkiye’ye dönmek isteyen, vatan özlemi çeken pek çok değerli doktorumuz ve profesörümüz,  inanıyoruz ki buraya gelecek ve araştırmalarını artık Türkiye’deki bu merkezde yapacaklar. Bu projeyi oluştururken Zürih’teki merkezin kuruluşunda yer alan değerli doktorlarımızdan çok büyük destek aldık” şeklinde açıklamada bulundu.

10 Bin nüfuslu yerleşim merkezi…

Bio istanbul’da 10 bin nüfuslu bir yerleşim yeri olacağını ve alçak katlı, ekolojik ve kendi enerjisini kendi yaratan binalar inşa edileceğini belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar; “Bu proje içerisindeki ilaç araştırma merkezi de büyük bir öneme sahip.

Biz inanıyoruz ki bu proje Türkiye sağlık sektörünün önünü açacak, ilaç ve biyomedikal araştırma sektöründe Türkiye’yi dünya da lider konuma ulaştıracak” dedi. Bayraktar ayrıca Türkiye’ye Avrupa, Asya ve Afrika’dan da hastalar geldiğini belirterek, “Biz devlet olarak bu hastaların tedavilerini sağlıyoruz ama özel sektörün getireceği bilim uzmanları ve atılımlarla Türkiye’de başka bir boyuta ulaşılacak” dedi.

Erdoğan Bayraktar Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da bu projeyi desteklediğine ve büyük önem verdiğine dikkat çeken Erdoğan Bayraktar; “Birçok ilaç firması ve araştırma merkezi buradan yer almak için şimdiden başvurdu, bu merkez dünya sağlık camiasına büyük katkı sağlayacak” şeklinde konuştu.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account