Yazar:Editor
06.05.2013

 

Uyum Gıda A.Ş. olarak, 2013 yılı 1. çeyrek bilançomuzu sizlere açıklarken kısa bir değerlendirme yapmak ve hedeflerimizi sizlerle paylaşmak istiyoruz.

 Öncelikle, 30 Kasım 2012'de Makro Market A.Ş.'nin büyük ortağımız olması bizler için bir milattır. Makro’nun sinerjik desteğiyle birlikte, yapılanmamızı verimlilik ve tasarruf başlıkları altında yeniden ele aldığımızı belirtmek isteriz.

 Neler yaptık?

Uyum’un daha önce 4 farklı ve birbirinden uzak noktada bulunan depo, üretim ve merkezi yönetim gibi birimlerini, İstanbul'un hem ulaşım hem de en etkin lojistik merkezi olan Güneşli’de bir araya topladık. Tüm birimlerin aynı çatı altında olması, bize ciddi oranda lojistik verimliliği sağladığı gibi önemli bir tasarruf imkanı da verdi.

 Satınalma, Pazarlama ve Kurumsal İletişimde Makro’nun gücünü de arkamıza alarak,  operasyonel verimliliğimizi geliştirdik. Bu alanda Makro birlikteliğinden gelen güçle, daha  pek çok fırsat olduğunu biliyoruz ve ortak çalışmalarımız hep devam edecek. Daha önce kullanılan ve önemli bir finansal yük getiren, ama maalesef yeterince verim alamadığımız yazılım programını, Makro ve büyük perakendecilerin de kullandığı Obase programı ile  değiştirdik.

Makro’nun adeta hediyesi olan bu bilgi-işlem alt yapısı ile, kampanyalar, raporlamalar, stok takibi, B2B, otomatik sipariş gibi önemli yönetimsel otomasyon imkanlarına sahip olduk.

 İnsan kaynaklarında verimlilik ve aidiyet duygusuna sahip olmak önemlidir. Bu bağlamda, üst yönetim kadromuzu yeniledik ve mağazalarımızdaki genç, dinamik ve işinin ehli arkadaşlarımıza kariyer anlamında fırsatlar oluşturduk. Onların enerjisine inanıyoruz. 

Daha önce, 40.199 metrekarede 1.686 arkadaşımız ile çalışırken şimdi 47.224 metrekarede1.642 arkadaşımız ile yolumuza devam ediyoruz.

 Bununla beraber, büyüme hedefimizi gerçekleştirmek için, büyük bir azimle çalışıyoruz. Bugün sektörün gereği olduğunu düşündüğümüz için azami dikkati gösterip temkinli bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

 Bilançoda görüldüğü gibi, 2012'ye göre, cirolarımızda önemli artışlar oldu. Değişimin maliyetine rağmen, bir miktar zarar gözükse de, karlılık anlamında olumlu bir sürece girildi.

 İlk hedefimiz, Makro’nun 2012 Ebitda değeri olan % 4 rakamını, Uyum’a da yansıtmaktır. Tabi ki birlikte sinerjik çalışmaların ekstra katkıları da olacaktır.

 Finansal yapımızı güçlü bir hale getirme çalışmalarımızı da sürdürüyoruz. Ortaklarımızda olan şirket alacaklarını tahsil ettik. Finansal giderlerimizi ve bugüne kadar kullanılan kredi tutarlarımızı düşürüyoruz. Bu giderlerimizi daha da düşürmek için çalışmalarımız devam ediyor.

 Makro ile beraber, işini seven, tecrübeli, genç ve enerjik bir kadroyuz. Ortaklarımız ve ülkemiz için güçlü bir marka olmak ve bu markayı “Bu Ülkenin Marketi” sloganıyla  mütenasip bir konuma getirmek, en önemli hedefimizdir.

 Bir sonraki bilançomuzda  daha verimli ve başarılı iş sonuçlarımızı, değerli ortaklarımızla paylaşmak, en büyük dileğimizdir.

 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account