Çatı ustalarının yüksekte çalışma ve iş güvenliği eğitimi alması şart!

Editör
06.05.2013

 

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün rakamlarına göre; dünyada her yıl yaklaşık 2 milyon 200 bin insan iş kazaları ve meslek hastalıkları nedeniyle yaşamını yitiriyor. İ

stanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin verilerine göre ise Türkiye, iş  kazalarında Avrupa birincisi. Son on yılda 11 bin işçi iş kazalarında hayatını kaybetti.

Bu her yıl yaklaşık 1.100 işçi anlamına geliyor. Ülkemizde iş kazalarının üçte biri ve en fazla işçi ölümü inşaat sektöründe yaşanıyor. Bu noktada ÇATIDER (Çatı Sanayici ve İşadamları Derneği), gerekli tedbirler alınmadığı, eğitimsiz ve sertifikasız işçiler çalıştırıldığı zaman büyük tehlikelere yol açabilen çatılara dikkat çekiyor. 

İş sağlığı ve güvenliği konusuna dikkat çekmek amacıyla 4-10 Mayıs arasında kutlanan İş Güvenliği Haftası’nda ÇATIDER Başkanı M. Nazım Yavuz, iş kazalarının yüzde 98’inin insan hatasından kaynakladığını belirterek eğitimin önemini vurguladı. Ülkemizde karşılaşılan ölümlü iş kazalarının üçte birinin inşaat sektöründe yaşandığını hatırlatan ÇATIDER Başkanı M. Nazım Yavuz, “İnşaat sektörünün en önemli kollarından biri olan çatı sektöründe de İş Sağlığı ve Güvenliği hayati önem taşıyor.

Çatılarda çalışacak kişilerin yüksekte çalışma ve iş güvenliği konularında eğitimleri ve sertifikaları olmalı. ÇATIDER olarak İş Sağlığı ve Güvenliği her zaman gündemimizde. Konuyla ilgili hem ustalara hem sektörde çalışmak isteyen usta adaylarına hem de işverenlere yönelik eğitimler veriyoruz.” dedi. 

Türkiye genelinde 22 meslek lisesinde MEB Sertifikalı çatı ustaları yetiştirilecek

Milli Eğitim Bakanlığı ile bir protokol imzaladıklarını anlatan ÇATIDER Başkanı M. Nazım Yavuz, bu protokol ile Türkiye genelinde bünyesinde İnşaat Teknolojisi Çatıcılık Dalı olan toplam 22 meslek lisesinde “Mesleki Geliştirme ve Uyum Kursu” açacaklarını ifade etti.  Yavuz, kurs sonunda başarılı olan kursiyerlere Milli Eğitim Bakanlığı onaylı Çatı Ustası Belgesi verileceğinin de altını çizdi.

ÇATIDER, üyelerine özel ücretsiz İş Güvenliği eğitimleri düzenliyor

İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) konusunda işverenlere de büyük görev düştüğünü söyleyen ÇATIDER Başkanı, “2013 yılı itibariyle yürürlüğe giren 6331 Sayılı Yeni İSG Kanunu, bir çalışanı dahi olsa tüm işverenleri ilgilendiriyor, işverene birçok yükümlülük getiriyor ve ağır cezai yaptırımlar öngörüyor. Biz de ÇATIDER olarak Nisan ayında bu yeni kanunla ilgili üyelerimize özel, ücretsiz bir eğitim düzenledik. Çalışanlara ve işverenlere yönelik eğitimlerimiz ve kurslarımız devam edecek.” şeklinde konuştu. 

 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account