Bina otomasyon sistemlerinde dokunmatik dönemi başladı

Editör
03.05.2013

 

Siemens Bina Teknolojileri Bölümü tarafından geliştirilen yeni Desigo Touch and Web, Desigo bina otomasyon sistemi ile birlikte geleneksel çözümlere oranla çok daha kullanışlı ve verimli bina yönetimi imkanı sunuyor. Yeni geliştirilen bir arayüz sayesinde, bina faaliyetlerini tarayıcı üzerinden kontrol etmek mümkün oluyor.

Dokunmatik tabanlı operatör cihazlar tamamen yeni ve sezgisel işletme konseptlerini ortaya çıkarırken, operatörlere de kulanım kolaylığı sağlıyor.

Siemens’in yeni kapasitif ekranlı dokunmatik panelleri 10 inçlik PXM40 ve 15 inçlik PXM50, Desigo bina otomasyon sistemiyle kullanılabiliyor. Her iki cihaz da yüksek çözünürlüklü, yüksek kontrastlı, geniş ekranlı renkli ekranıyla bugünün akıllı telefon ve tabletlerine benzer kalitede kullanım özellikleri taşıyor.

Desigo dokunmatik panelleri, inşa halindeki binaların operatör ünitelerinde kullanılıyor. Kritik ayarlardaki değişiklikleri önlemek için, işletim sistemi fonksiyonlarına erişim engelleniyor.

Panel kapılarının önüne monte etme ve kesintisiz çalışma için iyileştirilmiş olan paneller, birden fazla Desigo PX otomasyon istasyonunu eş zamanlı yönetebiliyor. Yapının hızlı ve etkili bir genel görünümünü sağlayan paneller, hiçbir kullanıcı giriş yapmadığında bile bir özet sayfasında en önemli değerleri görüntülüyor.

Giriş yapan kullanıcılar ise grafik arayüzü kullanarak her birinin fonksiyonlarını kolayca ve verimli bir şekilde yönetmek için farklı yapılar arasında dolaşabiliyor. Zamanlama programı ve trend görünümü de grafik kullanıcı arayüzü ile yönetilebiliyor.

Seçilen veri noktaları, daha sonra kolay erişebilmek için sık kullanılanlara eklenerek, yapının enerji tüketimini iyileştirmek için kullanıcılara hızlıca değer ayarlamaları yapma olanağı sunuyor. Alarm listesinde arızalar görüntülenirken, bu hatalar doğrudan uygulama üzerinden tanımlanıp sıfırlanabiliyor. Ekran kapalı olduğunda kullanıcıları uyarmak için bir LED de Desigo dokunmatik panellere entegre çalışıyor.

Üstün web teknolojilerini baz alarak geliştirilen web arayüzünü kullanan Desigo Touch and Web, kullanıcılara bir dizüstü bilgisayar ya da tablet üzerinden binaları görüntüleme ve yönetme imkanı tanıyor.

Web arayüzü mühendisliğinin Desigo XWorks Plus yazılımıyla gerçekleştirilmiş olması, kullanıcı arayüzünün özelleştirilmesini mümkün kılıyor.

Desigo Touch and Web, 2012 mali yılında 33 milyar euro gelir elde ederek Siemens’i dünyanın en büyük çevre dostu teknolojiler tedarikçisi yapan, Siemens’in çevreci portföyünün bir parçası olarak sunuluyor. Aynı dönemde sunulan ürün ve çözümler, Siemens müşterilerinin karbondioksit (CO2) salımlarını 330 milyon ton azaltmasını sağladı. Bu miktar,dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan Almanya’nın CO2 salımının yüzde 40’ına denk geliyor.

 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account