OYAK Genel Kurul’unda konuşan Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet YILMAZ: “100 tane OYAK olsun, Türkiye’nin başka bir şeye ihtiyacı yok. Böyle bir kuruluş desteklenmez mi?”

Editör
03.05.2013

 

 “Hem Türkiye ile büyüyeceğiz, Türkiye ortak paydamız, hem de Türkiye’yi büyüteceğiz.” OYAK 53’üncü Olağan Genel Kurul’u 27 Nisan 2013 cumartesi günü Ankara’da yapıldı. Genel Kurul, Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet YILMAZ, Sayıştay Başkanı Doç.Dr. Sayın Recai AKYEL, Kale Grubu Teknik Hizmetler Başkanı Sayın Osman OKYAY, Sivas Ticaret Odası Başkanı Sayın Mustafa SARILAR ve işadamı Sayın Selahattin AYAN ve diğer üyelerin katılımıyla gerçekleşti.

OYAK Genel Kurulu’na başkanlık yapan Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet YILMAZ açılış konuşmasında;“OYAK, Türkiye'nin sosyal güvenlik sistemi dışındaki ilk ve en büyük tamamlayıcı mesleki emeklilik fonu olarak değerlendirilebilir. Sayısı 276 bine yaklaşan üyelerine sunduğu hizmet ve ürünler anlamında bir hayat sigortası kuruluşu ve aynı zamanda bir kredi kurumu olarak da faaliyetlerini sürdürmektedir.” diyerek sözlerine şöyle devam etti, “Bir yandan sosyal güvenlik ilkelerini yerine getirirken, diğer yandan, yaptığı yatırımlarla ülke ekonomisine ciddi katkılar sağlamaktadır.

Hepimiz biliyoruz ki, Genel Kurullarca alınacak karar ve temenniler, OYAK’ın yolunu çizmekte, OYAK'ın takip edeceği rotayı belirlemektedir. Öncelikle aktüeryal denge ve bireysel eşitlik ilkeleri çerçevesinde alınacak kararlar, bugünkü ve gelecekteki üyelerin birikimlerinin değerlendirilmesini etkileyecektir.” dedi.

“OYAK, yurdun dört bir yanında büyük bir özveriyle görev yapan üyelerine, iyi ve kötü günlerinde verdiği destekle bir “yaşam ortağı” olduğunu kanıtlamıştır. 50 yıldan fazla süregelen bu yaşam ortaklığının bundan sonra da devam edeceğine olan inancım tamdır.” diyerek devam etti.

Genel Kurul’da söz verilen Sayıştay Başkanı Doç.Dr. Sayın Recai AKYEL ise, “OYAK'ın hem ülke ekonomisine katkılarından dolayı hem de mensuplarına katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.

Gerçekten de uzun ömürlü bir oluşum ve bildiğiniz gibi de çok katkısı ve faydası var. Hem başarıları bizi mutlu ediyor hem de ilerideki çalışmalarında kendilerine başarılar diliyorum.” diyerek sözlerine devam etti “Ülkeler bir bütün, hem kamu hem özel, hem vatandaşlar hem kamu görevlileri olarak ülkelerin markaları olması lazım ve pozitif katkıları olması lazım, bir şeyler üretmeleri lazım. Ben bu anlamda OYAK’ı hem başarılı buluyorum hem de bundan sonraki çalışmalarında başarılı olacağını ümit ediyorum.” dedi.

Dilekler kısmında söz alan Sayın Osman OKYAY, “Bir iş adamı hüviyetiyle burada açıkçası OYAK'ın 2012 senesinde göstermiş olduğu performansı hakikaten takdirle izledim.

2012 senesi çok zor bir seneydi. Bizlere belirtildiği üzere 2013 senesinde de ekonomideki belirsizlikler fevkalade mümkün. Özellikle dünya ekonomisindeki bu krizlerden Türkiye ekonomisinin etkilenmemesi mümkün değil, mutlaka etkilenmeler olacaktır. Dolayısıyla zor bir sene bekliyor bizi, fakat gösterilen performans gerçekten takdire şayan. Türkiye'de faaliyet gösteren bir şirketin böyle sonuçlar elde edebilmesi gerçekten büyük bir başarı.” dedi.

Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet YILMAZ ise, “Ülkemizin ihtiyacı olan şey tasarruf. Gerçekten “Ülkede en büyük eksiklik ne?” dense, “tasarruf eksikliği” denir. Dolayısıyla da daha çok tasarruf yapmamız lazım. Bir şekilde, yasayla da olsa, bu ülkemizin şu ana kadar biriktirilmiş en önemli tasarruf kurumu.” dedi.

Milli Savunma Bakanı Sayın YILMAZ devam ederek, “Gönül arzu eder ki sadece bu “bir” olmasın, bunun sayısı artsın. Sadece OYAK'ın ödediği toplam vergiler içindeki payı %0.66. Yani, 200 tane OYAK olsun, Türkiye'nin başka hiçbir şeye ihtiyacı yok. Kurumlar vergisi arasında da %1.5. Yani, 100 tane OYAK olsun, başka bir şeye ihtiyacı yok. Böyle bir kuruluş desteklenmez mi?” dedi ve şöyle devam etti: “Hem Türkiye ile büyüyeceğiz, Türkiye ortak paydamız, hem de Türkiye’yi büyüteceğiz.”

“Ben inanıyorum ki, Türkiye'nin bugünü dünden çok iyi, çok aydınlık. Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki, Türkiye'nin de yarını, bugünden daha aydınlık, daha güzel, daha demokratik, daha refah içinde, halkı daha huzurlu olacaktır.” dedi. Yönetim ve Denetleme Kurullarının ibra edildiği toplantıda alınan kararlar OYAK kurumsal internet sayfasında kamuoyuyla paylaşıldı.

 

Dergisi

 

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account