Beyin Göçüne Karşı, Beyin Gücünü Teşvik Ediyoruz

Editör
02.05.2013

 

Dizayn Grup, bu yıl 9.su düzenlenen kampanya ile  “Beyin Göçüne Karşı Beyin Gücünü Teşvik Ediyoruz” projesi kapsamında yeni buluş ve projeleri değerlendirmeye başlıyor.

Dizayn Grup, endüstriye dönüşebilecek nitelikteki projeleri ekonomiye kazandırmak amacıyla proje, buluş ve yeni fikirleri destekleyen “Beyin Göçüne Karşı, Beyin Gücünü Teşvik Ediyoruz” projesi ile 9.yılında yine, “Fikrine Güvenen Gelsin” diyor.

Türkiye’de bir ilk olan ve birçok fikri ve beyni ülkemize kazandıran proje, Türk insanının beyin gücünün ve ürettiklerinin farkına varılarak hak ettiği değeri görmesini sağlamayı da amaçlıyor.

Üniversite öğrencileri, teknisyenler, mühendisler, akademisyenler, özel sektör ve kamu kuruluşu çalışanlarının katılabileceği kampanyanın son başvuru tarihi Haziran 2013 sonu olarak açıklandı.

 Bu yıl, kampanya kapsamında değerlendirilecek proje konuları artırıldı ve öncelik kapsamına alındı. Bunlar, plastik ekleme teknolojileri, kompozit malzemeler ve üretim teknolojileri, akışkanların ekonomik olarak taşınmasına yönelik teknolojiler, yenilenebilir enerjiye yönelik teknolojiler (rüzgar, güneş, jeotermal vb.), sıfıra yakın fosil yakıt ile ısınma ve serinleme teknolojileri, tarım ve tıp sektörüne yönelik tanı ve analiz teknolojileri (mikro sensör, bio sensör vb) olarak belirtildi.

Katılacak projelerde, projenin kampanya konularından en az biriyle örtüşmesi, özgün-patentleşebilir olması, müellifinin muhakkak süreçte yer alması, müellifin projenin çıktıları ile motive olma hedefinin olması ve projenin endüstriye uygulanabilir olması şartları aranacak.

Projelerin değerlendirme süreci şu şekilde yürütülecek. Kampanya duyurusu (basın, reklam ve poster) sonrası, başvurular internetten alınarak, ön değerlendirme ve ek bilgi talebi yapılacak.

Daha sonra finale kalanlarla yüz yüze görüşmelerde bulunulacak. Sonuç bildirimi sonrasında, iş birliği modeli görüşmeleri ve sözleşmenin oluşturulması ile süreç sonlanacak.

Kampanyaya katılmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken hususlar, bilimsel kriterlerle uyuşmadığı için devridaim makineleri şeklinde tarif edebilecek icatların ve eksik bilgi gönderimi ile gelen projelerin kabul edilemeyeceği olarak belirtildi.

Başvuru sahiplerinin mümkünse daha önce bir patent ofisine müracaat edip, kanuni güvence alarak sonrasında firmayla temasa geçmesinin tercih edildiği belirtildi. Projenin desteklenip desteklenmemesine bakılmaksızın patent ofisi müracaat masraflarını Dizayn Grup’un üstleneceği bildirildi.

MİR Teknoloji Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Mirmahmutoğulları; “Sadece kendi teknolojilerini üreten ülkelerin bağımsız olduğuna inanıyoruz. Türkiye’nin dışa bağımlılığı azalıyor ve biz de bu sürece destek vermekten, bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz."

MİR Teknoloji Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Mirmahmutoğulları, kampanya ile öncelikle mümkün olduğunca fazla proje elde ederek beyin göçüne engel olmak ve farklı projeleri endüstriye kazandırarak ülke ekonomisine katkıda bulunmak istediklerini belirtti.

Aynı zamanda Uluslararası Teknoloji Birliği (UTB)’nin başkanlığını yürüten Mirmahmutoğulları; kampanyaya ilişkin olarak, Dizayn Grup’un teknoloji geliştiren ve yenilikler üreten AR-GE temelli karakteri ile örtüşen bu kampanya ile bugüne dek onlarca proje için patent alındığını ve birçoğunun endüstriye kazandırıldığını söyledi.

 Mirmahmutoğulları, “Beyin Göçüne Karşı Beyin Gücünü Teşvik Ediyoruz kampanyası ile Türkiye’nin bölgesel olarak hem eğitim hem de bilimsel üretim değerlerini arttırmayı hedefliyoruz. Katılan projeleri konularında uzman, seçkin üniversite öğretim üyeleri ve grubumuzun uzman teknik kadrosu tarafından değerlendirerek, önce ki kampanyalar da olduğu gibi, proje, buluş ve yeni fikirlere destek sağlayacağız, endüstriyel ürün haline dönüştürülmelerine imkân vereceğiz.

Bugüne kadar toplam endüstriye dönüşüm maliyeti 33 milyon Liranın üstünde olan 30 proje desteklendi. Sadece kendi teknolojilerini üreten ülkelerin bağımsız olduğuna inanıyoruz ve Türkiye dışa bağımlılığı azaltıyor ve biz bu sürecin bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz." açıklamasını yaptı.

 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account