Ofis Tekin yönetim kurulu başkanı Cemal Tekin: ‘’Tasarım ve kalitede İtalya ile farkı kapatıyoruz’’

Editör
30.04.2013

 

Ahşap ve kumaş  işlemede yükselen kalite, tasarıma verilen önem sonucu son yıllarda büyük atılım yapan Türk mobilya sektörü, İtalya’nın Milano kentinde düzenlen fuardan umutlu döndü.

Siteler’de ofis ve ev mobilyası sektöründe faaliyet gösteren çok sayıda şirketin temsilcisi, Uluslararası Milano Mobilya Fuarı’nı ziyaret ederek, yeni trend ürünleri incelediler, sektörde İtalya ile Türkiye’yi kıyaslama imkanı buldular.

Ofis mobilyası sektöründe çevreci mobilya anlayışının yaygınlaşmasına katkı sağlayan, kişiye özel tasarımlarıyla dikkati çeken Ofis Tekin’in yönetim kurulu başkanı  Cemal Tekin, Milano Mobilya Fuarı’nı değerlendirirken,  tasarım ve kalitede İtalya ile farkın kapanmaya başladığını vurguladı.

Tekin, 3 gün boyunca incelemelerde bulundukları fuarda, tasarımda, ahşap, kumaş ve boya kalitesinde Türkiye’de üretilenlerden çok üstün bir ürünle karşılaşmadıklarını söyledi.

Özellikle ofis mobilyasında sektörü adına gururlandığını kaydeden Tekin, fuardaki  izlenimlerini şöyle anlattı:‘’Çok değil, birkaç yıl önce yine Milano’ya gittiğimizde gördüklerimiz karşısında hayranlık duyardık. 3 gün fuarı didik didik ettim, sadece bir masanın tasarımı beni etkiledi. Onun dışında neredeyse tüm ürünler aynı kalitede.

Ofis mobilyasında aramızda hiç fark kalmamış, sadece ev mobilyasında hala üstün oldukları birkaç nokta var. Yanlış anlaşılmasın, fuardaki ürünler kalitesiz değildi, aksine son derece kaliteliydi.

Bizi gelecek adına umutlandıran, bizim de aynı kaliteyi yakaladığımızı görmüş olmak. Ahşapta, kumaşta, boyada  İtalya kalitesini yakaladık, bizden tek üstün oldukları nokta metali işleme yöntemleri. Bu alanda kendimizi geliştirmemiz gerekiyor.’’

Milano’da ürünlerden çok fuarın çok etkileyici olduğuna dikkati çeken Tekin, şöyle devam etti:‘’Aynı dönemde Ankara’da ve Milano’da mobilya fuarı düzenlendi. Farkı kelimelerle anlatmak mümkün değil. Milano’yu görünce, tanıtımın önemini bir kez daha gördük. Üründe, İtalyan  kalitesini yakalasanız da tanıtamadıktan sonra dünya pazarlarında söz sahibi olamıyorsunuz.  

Bu arada, kalite aynı ama fiyatları 3 kat fazla. Fiyatı da düşürmeleri mümkün değil, işçilik maliyetleri Türkiye ile kıyaslanamayacak kadar yüksek. Bunlar bizim için avantaj. Fuar anlayışımızı değiştirir, tanıtıma ağırlık verirsek, fiyat avantajı ile İtalyan tekelini kırabiliriz.

Yakaladığımız kalite ve fiyat avantajıyla Ortadoğu’da İtalya ile rahatça rekabet ediyoruz. Neden Avrupa’da da rekabet etmeyelim diyorum.  Bunun için öncelikle ihracata yönelik özendirici önlemlerin alınması şart.’’

-Çinlilere dikkat-

Cemal Tekin, Milano’da dikkatlerini çeken bir noktanın da ziyaretçi Çinli sayısının fazlalığı olduğunu belirtti. Fuar yetkilileri ile de görüştüklerini ifade eden Tekin, ‘’Fuarı 1 milyon kişi ziyaret ettiyse bunun 250 bini Çinli. Mobilyada ürün kaliteleri çok düşük,  bu yüzden rakip olarak görmüyoruz ancak,  fuara ilgileri gelecek adına bizi kaygılandırdı.’’

 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account