Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, TEB’in notunu yükseltti

Editör
29.04.2013

 

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’deki en iyi kredi profiline sahip bankalar arasında gösterdiği Türk Ekonomi Bankası’nın (TEB) mali güçlülüğü ifade eden finansal kapasite notunu  bb+’dan bbb-’ye yükseltti. TEB, bu artışla birlikte Türkiye’de en yüksek kredi notuna sahip bankalar arasındaki yerini aldı.

Dünyanın önde gelen kredi derecelendirme kuruluşları arasında yer alan Fitch Ratings, yabancı ortaklı Türk bankalarına verdiği kredi notlarını açıkladı.

Diğer tüm derecelendirme notlarının teyit edildiği gözden geçirme sonucunda, Türk Ekonomi Bankası’nın (TEB) mali güçlülüğü gösteren finansal kapasite notu bb+’dan bbb-’ye yükseltildi. Fitch tarafından yapılan açıklamada bu artışın, TEB’in 2011 yılında Fortis Bank ile birleşme sürecinin ardından gösterdiği yüksek performansın bir yansıması olduğu ifade edildi.

Fitch Ratings tarafından Türkiye’deki en iyi kredi profiline sahip bankalar arasında gösterilen TEB’in yükümlülüklerini yerine getirme kabiliyetinin göstergesi olan nihai kredi notu, bankanın finansal kapasitesi ile dünyanın sayılı bankaları arasında yer alan global ortağı BNP Paribas’ın  desteğinin bir bileşkesidir. 

 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account