İstanbul Sultanahmet’te İbrahim Paşa Sarayı’nda bulunan Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nin restorasyonu tamamladı.

Editör
02.08.2011

İstanbul İl Özel İdaresi, İstanbul’a kazandırdığı kültür hizmetlerine bir yenisini daha ekledi. İdare, Sultan Ahmet’te İbrahim Paşa Sarayı’nda bulunan Türk ve İslam Eserleri Müzesi’ni restore ettirerek İstanbul’un kültür mirasına kazandırdı.

Baştan aşağı yenilenen müzede restorasyon çalışmaları kapsamında; müzenin protokol giriş saçağı mevcut çinkodan arındırıldı ve yerine eserin özgün yapısına uygun kurşun örtü serildi.

Kurşun levhaların uygulamasından önce tüm ahşapların temizlik işlemleri tamamlanarak, kırık ve çürük olanların tümlemeleri aslına uygun şekilde yapıldı. Kurşun üstü alın tahtalarının temizliği yapılarak, koruyucu sürüldü. Eksik ve kırık olan parçaların tamiratı yapılarak, kurşun altı keçesi serildi.

Yine aynı binanın kurşun çatı örtüsünde yer alan delik ve hasarlı olan bölümlerin lokal onarımları yapıldı. Su ve nemden dolayı zarar gören müzenin idari bölümünde yer alan merdiven şaftına ait duvarların niteliksiz boyaları kazındı. Duvar üzerinde gerekli onarımlar yapıldıktan sonra koruyucusu sürüldü ve son olarak da iki kat boyası uygulandı.

Türk ve İslâm Eserleri Müzesi

Türk ve İslâm sanatı eserlerini topluca kapsayan ilk Türk müzesidir. 19. Yüzyılın sonunda başlayan kuruluş çalışmaları, 1913 yılında tamamlanmış ve müze, Mimar Sinan'ın en önemli yapılarından bir olan Süleymaniye Camii külliyesi içinde yer alan imaret binasında 1914'de "Evkaf-ı İslâmiye Müzesi" (İslâm Vakıfları Müzesi) adı ile ziyarete açılmıştır. Cumhuriyet'in ilanından sonra ise "Türk ve İslâm Eserleri Müzesi" adını almıştır.

Müze, Süleymaniye imaret binasından 1983 yılında, bugün içinde bulunduğu İbrahim Paşa Sarayı'na taşınmıştır. 16. Yüzyıl Osmanlı sivil mimarî örneklerinin en önemlilerinden olan İbrahim Paşa Sarayı, Roma Dönemine uzanan tarihî hipodrum'un kademeleri üzerinde yükselir.

Kesin yapılış tarihi ve nedeni bilinmeyen bu bina, 1520'de Kanuni Sultan Süleyman tarafından kendisine 13 yıl sadrazamlık yapacak olan İbrahim Paşa'ya hediye edilmiştir.
 

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account