Aydınlatma sektörünün LED’e geçişine Philips öncülük ediyor

Editör
29.04.2013

 

Aydınlatma sektörünün lideri Philips; IstanbulLight 8.Uluslararası Aydınlatma Teknolojileri Fuarı ve Kongresi’nde, sektörün LED teknolojisine geçişine öncülük eden enerji verimli teknoloji ve ürünleriyle, akıllı aydınlatma çözümlerini sergiledi.

Philips, her biri ayrı bir inovasyon çalışmasının ürünü olan, yeni nesil aydınlatma çözümleri ve akıllı aydınlatma kontrol sistemleri aracılığıyla, LED teknolojisine yönelik inovasyon çalışmalarında da liderliğini koruduğunu bir kez daha kanıtladı.

Enerji verimliliği ve LED teknolojisi alanında geliştirdiği aydınlatma çözümleri ile sektörün lideri olan Philips, 18-21 Nisan 2013 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen IstanbulLight 8. Uluslararası Aydınlatma Teknolojileri Fuarı ve Kongresi’nde sergilediği ev, otel, ofis, endüstri, yol ve mimari alanlarına yönelik enerji verimli akıllı aydınlatma çözümleri ve bu çözümlerle entegre kontrol sistemleriyle aydınlatma sektöründe çığır açan bir yaklaşım sundu.

Philips fuarda sergilediği yeni nesil aydınlatma çözümleri ve teknolojileri aracılığıyla, LED teknolojisinin geçtiğimiz yıl üretimi ve satışı yasaklanan şeffaf lambalar karşısında ekosisteme ve ekonomiye kazandırdığı katma değeri ortaya koydu.

Türkiye dışında Ortadoğu ve Doğu Avrupa’dan ağırladığı katılımcılarla aydınlatma sektörünün en önemli buluşma noktası olan İstanbulLight Fuarı’na, aydınlatma teknolojilerine yönelik yeni yaklaşımlar ve Philips’in öncülüğünü yaptığı LED teknolojisi damgasını vurdu. 

LED teknolojisinin inovasyonda ulaştığı son noktayı IstanbulLight Fuarı’nda bir kez daha gözler önüne seren Philips, yüzde 80’e varan enerji verimliliği sağlayan yeni nesil aydınlatma çözümleri ve teknolojilerini 10 bine yakın katılımcıya tanıttı.

Hızlı bir dijitalleşme süreci yaşayan aydınlatma sektöründe LED lamba, armatür, akıllı aydınlatma kontrol sistemleri ve yazılımını tam entegre bir şekilde akıllı şehir aydınlatması çözümlerine dahil eden Philips, şehirlerin enerji ve bakım maliyetlerini minimize eden yüzde 70’e varan enerji verimliliği sağlayan aydınlatma ve kontrol sistemleriyle enerji verimliliğinde çığır açan bir yaklaşım sundu.

Gerektiği yerde ve gerektiği zamanda, doğru miktarda aydınlatmayı hassas bir şekilde sunabilen kontrol sistemleri, şehirlerin enerji ve bakım maliyetlerinden minimize ederek enerji verimliliği sağlanmasını ve kentin daha güvenli ve çekici hale getirilerek şehir imajının güçlendirilmesine yardımcı oluyor.

Kısıtlı enerji kaynakları, nüfus artışı, iklim değişikliği, enerji fiyatlarındaki artış ve ekonomik büyüme gibi global trendlerin tüm dünya nüfusunu etkilediği günümüzde, enerji verimli aydınlatma çözümlerinin sürdürülebilir gelişmeyi sağlamada önemli bir rol oynadığının altını çizen Philips Aydınlatma Türkiye Genel Müdürü Göktuğ Gür konuya ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

“Enerji verimliği, geçmişten beri bilinen ancak günümüzde giderek daha ön plana çıkan bir kavram.Son 10-15 yıl içinde aydınlatma teknolojisi çok daha enerji verimli bir hale geldi.  Ancak bu yeni aydınlatma çözümleri yeterince hızlı şekilde hayata geçirilemiyor. IstanbulLight gibi tüm paydaşları bir araya getiren fuar ve organizasyonlar bu anlamda çok büyük öneme sahip.

Enerji verimli aydınlatma ile tüketicilerin daha kaliteli ışık kullanarak daha az ödediği, çevrenin daha az karbon emisyonuna maruz kaldığı ve ülke ekonomisinin daha fazla güçlendiğinin altının çizilmesi gerekiyor. Bugün artık küresel ısınma tehlikesi ve enerji krizi karşısında, insanlığın en önemli gündem maddelerinden biri; enerji verimliliği. 

Türkiye’de kullanılan enerjinin yüzde 70’inin yurtdışından ithal edildiği ve elektrik  tüketiminin  yaklaşık yuzde 25’inin aydınlatma tarafından yapıldıgı  göz önüne alınırsa enerji verimli aydınlatmanın ülke ekonomisine yapacağı katkının boyutu daha net bir şekilde görülebilir.

Philips olarak biz de liderliğini üstlendiğimiz enerji verimli LED teknolojisi ile sunduğumuz ürün ve teknolojiler aracılığıyla, tüm sosyal paydaşlarımıza kazanma fırsatı sunuyoruz. Enerji verimliliği sağlamanın dışında gereksiz ışık kirliliğini ve enerji tüketimini ortadan kaldırmaya yönelik sunduğumuz akıllı teknolojiler de bu misyonumuzun bir ürünü.

Philips olarak aydınlatma konusunda sektörde öncü bir konuma sahibiz. Enerji verimli aydınlatma çözümleri ve LED teknolojisi ile şehirlere kimlik kazandırmak amacıyla dünyada ve Türkiye’de birçok tarihi ve önemli mekânın aydınlatmasını üstlendik. Sürdürülebilirlik ve inovasyonu işinin ayrılmaz bir parçası olarak kabul eden bir şirket olarak dünya çapında ve ülkemizde enerji verimli aydınlatma çözümlerine geçiş girişimlerine öncülük etmeyi sürdüreceğiz.”

Şeffaf akkor ampullerin yasaklanmasıyla LED teknolojisinin sunduğu enerji verimliliği konusunda etkili bir bilincin oluşturulması gerektiğinin altını çizen Philips Aydınlatma Türkiye Genel Müdürü Göktuğ Gür, 2015’e kadar aydınlatma sektörünün yüzde 50’sinin LED teknolojisine geçmesini, 2020’de bu rakamın yüzde 75’e ulaşmasını beklediklerini ifade ederek, Philips’in lideri olduğu LED teknolojisi hakkında şu tespitlerde bulundu:”LED teknolojisi, hem bireysel olarak tüketiciye, hem ülke ekonomisine hem de ekosisteme ciddi kazanımlar getiriyor.

LED lambalar enkandesan lambalara oranla 25 kat daha uzun ömürlü olmalarının yanı sıra yüzde 80 oranında daha az enerji tüketiyor. Geleneksel lambalara göre LED lambaların 15katın üzerinde uzun ömürleri sayesinde işletmeler sık değiştirme maliyetlerinden tasarruf edebildikleri gibi 1-2 yıl içerisinde ilk yatırımlarını amorti edebiliyorlar.

LED lambaların civa içermemeleri, daha az ısınmaları, UV ve IR gibi zararlı olabilecek ışın yaymama gibi avantajları da yaşadığımız çevreye vedoğaya önemli katkılar sağlıyor.” 

 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account