Konutta KDV artışına ait yasanın yürürlüğe girmesi ile %1 olan konut KDV’si %18’e kadar çıkmış oldu.

Editör
26.04.2013

 

 KDV artışı yeni ruhsat alınmış konut projelerinde son kullanıcıların yatırım maliyetlerini etkiledi ve yatırımın geri dönüş sürecine %17’lik ek bir maliyet getirdi.

Ticari ofis projelerinde zaten %18 olan KDV oranında herhangi bir değişiklik olmadığı için son kullanıcılara ve yatırımcılara ek bir maliyet binmeden satışlar yapılmaya devam ediliyor. %18 KDV’yi ödeyecek olan yatırımcı konut almaktan uzaklaşarak ticari ofis yatırımına daha sıcak bakmaya başladı.

Konu ile ilgili açıklama yapan Gürallar Yapı Genel Müdürü Evrim Karayel; “Kartal’da E5 aksı üzerinde gerçekleştirdiğimiz ticari ofis projemiz Lapis Han’da konutta KDV artışının olumlu sonuçlarını toplamaya başladık. 

Gayrimenkul yatırımcıları zaten %18 KDV ödeyecekse neden konuta yatırım yapsınlar, konut almak yatırım yapmak değildir. Gerçek gayrimenkul yatırımı tüm dünyada kabul gördüğü gibi ticari gayrimenkule yapılan yatırımdır, bugüne kadar KDV avantajından yararlanan konutlardaki satış ivmesi giderek yavaşlayacak ve artık yatırımcılar ticari ofislere yatırım yapmaya başlayacaklar” dedi.

 KDV artışının meyvelerini Lapis Han Kartal’da toplamaya başladıklarını belirten Evrim Karayel; Lapis Han Kartal’da satışların hedeflediklerinden daha hızlı ilerlediğini söyledi. Karayel, “Müşterilerimizin bir kısmı %18 KDV’yi konuta ödemek istemedikleri için ticari ofis yatırımını tercih ediyorlar” dedi. Karayel, bu bilinçli müşteri kitlesinin giderek artacağını belirtti.

 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account