TÜGİAD Ankara Başkanı Barış Aydın: ‘’2 üniversite bitirmiş 4 dil bilen işsiz gençler var. Maalesef Türkiye böyle kalifiye işsizlerle dolu’’

Editör
26.04.2013

 

Ankara - Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Ankara Başkanı Barış Aydın,  TOBB Üniversitesi’nin staj programına destek olmak için derneklerine üye şirketlere çağrı yapacağını bildirdi.

Aydın, TÜGİAD Ankara’nın ülkedeki beyin göçünün tersine döndürülmesi amacıyla üniversitelere yaptığı işbirliği çağrısına olumlu yanıt veren TOBB Üniversitesi’nin Ortak Eğitim ve Kariyer Geliştirme Koordinatörü A.Ziya Sülünbe’yi kabul etti.

Aydın, ziyarette, üniversite  mezunu gençlerin adeta ‘’sudan çıkmış balığa’’ benzediklerini, destek görmedikleri için iş bulma konusunda zorlandıklarını dile getirdi.

Ankara’da 21 üniversite bulunduğunu belirten Aydın, birçok öğrencinin bilinçsiz yönlendirildiklerinden dolayı  mezun olduktan sonra kendi branşlarındaki mesleklerini yapamadıklarını anlattı.  

Çok nitelikli çok sayıda yeni mezunun da çalışabilmek için yurt dışına gittiğini kaydeden Aydın, ‘’2 üniversite bitirmiş 4 dil bilen işsiz gençler var. Geçenlerde bu özelliklere sahip, yeni mezun bir kardeşimizle tanıştım. İşsiz olduğunu duyunca çok üzüldüm. Maalesef Türkiye, böyle kalifiye işsizlerle dolu’’ dedi.

Sülünbe de ziyarette, TOBB Üniversitesi’nin ‘‘Ortak Eğitim’’ adı altındaki staj programlarına değindi. TOBB Üniversitesi’nde öğrenim görenlerin 1 yıl süren zorunlu staj programları kapsamında işletmelerde çalıştıklarını anlatan Sülünbe,  ‘’Böylelikle öğrenciler teorik bilgilerini, staj süresince pratikle pekiştirerek, mesleki alanlardaki temellerini atmış oluyorlar. Öğrencilerimizin yüzde 60’ı staj yaptıkları işletmelerden iş teklifi alıyor’’ dedi.

Aydın, TOBB Üniversitesi’nin uygulamasının diğer üniversitelere de örnek olması gerektiğini vurgulayarak, TÜGİAD Ankara üyesi şirketlere staj programını desteklemeleri için çağrı yapacağını bildirdi.

 

Dergisi

 

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account