İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kemalpaşa’nın eskiyen içme suyu alt yapısını baştan sona yeniliyor. Devam eden 133 kilometrelik şebeke yenileme çalışmaları için 5.9 milyon liralık bütçe ayıran Büyükşehir, ilçede 294 kilometrelik şebeke daha döşeyecek. Kemalpaşa’daki yeni içmesuyu şebekesinin toplam uzunluğu (427 km), İzmir ile Eskişehir arasındaki mesafeden (412 km) daha fazla olacak.

Editör
02.08.2011

Geçtiğimiz 7 yıl içinde Kemalpaşa’da önemli yatırımlara imza atan İzmir Büyükşehir Belediyesi, ileri biyolojik atıksu arıtma tesisi ve yeni sondaj kuyularının ardından, şimdi de ilçenin içme suyu alt yapısını baştan sona yenilemeye başladı.

Bu çerçevede İZSU, öncelikle Kemalpaşa merkez ile Yukarıkızılca ve Örnekköy mahallerinde eskiyen ve kaçaklara neden olan şebekeleri yenileniyor.

Ocak ayında tamamlanacak 90 kilometrelik yeni şebeke çalışmaları için, toplam 4.5 milyon lira harcanacak. Sarılar, Vişneli, Akalan ve Yeşilyurt köylerindeki toplam 43 kilometrelik yeni şebeke döşeme çalışmaları da başladı. 1 milyon 377 bin liralık yatırımla devam eden bu çalışmalar da yine Ocak ayında tamamlanacak. Sırada Armutlu, Ulucak, Ören, Bağyurdu, Halilbeyli mahalleleri ile Sütçüler ve Yenmiş köyleri var.

Ören’e kesintisiz su

İZSU ayrıca, ilçenin Ören Mahallesi’ne su ileten 25 yıllık asbest iletim hattını da yeniledi.  Evlerin altından geçen hat yola alındı, su kesintileri ve kayıpları ortadan kalktı. 3.5 kilometrelik hat, 253 bin TL’lik yatırımla basınca dayanıklı sağlıklı borularla yenilendi. 

Nazarköy’e İZSU desteği

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, Kemalpaşa-Torbalı yolunda  gerçekleştirilen düzenleme çalışmaları nedeniyle, nazar boncuğu ocaklarıyla ünlü Nazarköy’deki iletim hattını da yeniledi.

Çalışmalar çerçevesinde, Kemalpaşa yol ayrımından Nazarköy’e kadar ulaşan mevcut iletim hattı, yolun altından kenarına alındı. İZSU ekipleri, aynı çalışmalar içinde Nazarköy kaynaklarından gelen suyun hatta bağlantısını da gerçekleştirdi. Toplam 9 kilometre uzunluğundaki iletim hattı 490 bin liralık yatırımla yenilendi.

294 kilometrelik şebeke daha yenilenecek

İZSU ayrıca Armutlu, Ulucak, Ören, Bağyurdu ve Halilbeyli mahallelerine 270 kilometre uzunluğunda yeni şebeke döşenmesi için proje hazırladı. Karayollarından izin alma çalışmaları sürüyor. 

İzin alınmasının hemen ardından inşaat ihalesine çıkılacak. Sütçüler Köyü’ne döşenecek 14 kilometre, Yenmiş Köyü’ne döşenecek 10 kilometre uzunluğundaki yeni şebeke için proje çalışmaları ise sürüyor.

Resimaltı: Kemalpaşa ziyaretleri sırasında vatandaşların yeni şebeke konusundaki taleplerini değerlendiren Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, son yatırımlarla bölgedeki su kesintisi ve kayıpları sorununun sona ereceğini söyledi.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account