Milano Tasarım Haftası’nda ses getirdi

Yazar:Editor
26.04.2013

 

Tasarım dünyasının olmazsa olmazı olarak tanımlanan, 9-14 Nisan 2013 tarihleri arasında gerçekleşen Milano Tasarım Haftası’nda Türk doğaltaşının eşsiz hikayesi etkinlik boyunca ilgiyle karşılandı. İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) sahipliğinde organize edilen ve Türk tasarım firması Demirden Design’ın küratörlüğünü üstlendiği Türkiye’yle ilgili özel sergi ses getirdi.

Türk mermerinin farklı formlarda şekillendiği sergide eserlerin orijinalliğinin yanı sıra geleneksel ezgilerle geleceği de harmanlaması katılımcılar tarafından beğeni topladı. Milano’nun tasarım kokan mekanı Zona Tortona Superstudio Piu Art Garden’da 900 m2’lik alanda “Işıkla Yıkanmak” adıyla tasarım severlerle buluşan sergi Türk tasarımcıların eserleriyle de Türk mermerinin ihtişamını gözler önüne serdi.

İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet ÖZER tasarım tutkunlarının etkinlik süresince takip ettiği sergiyle ilgili olarak Milano Tasarım Haftası’nın dünyanın önde gelen tasarım etkinliklerinden olduğunu ve Türkiye adına ikinci defa katılmanın mutluluğunu yaşadığını belirtti.

Etkinlikte Türk doğal taşını dünyaya tanıtmak, imajını yükseltmek ve marka haline getirmek istedikleri belirten ÖZER, Türkiye adına Milano’da büyük gurur yaşadıklarını belirtti.

Serginin küratörlüğünü gerçekleştiren Demirden Design’ın kurucu ortağı H.Demir Obuz ise ziyaretçilerin ‘Bathing in Light’ sergisini, içeriği ile Milano Tasarım Haftası’nın en geniş kapsamlı sergisi olarak değerlendirmeleri nedeniyle mutluluklarını ifade etti.

Farklı disiplinlerden gelen 6 tasarımcı ve mimarın, 4 bin yıllık bir geleneğin parçası “mermer”i konu edindiği çalışmalar, Türkiye topraklarında yer alan kültürü, tarihi ve mitleri çağdaş tasarımlarla buluşturarak zıtlıkların bütünleyicisi oldu.

Sergide mermeri, mimari açıdan, Massimiliano-Doriana Fuksas (İtalya), Melkan Gürsel - Murat Tabanlıoğlu (Türkiye), Alişan Çırakoğlu (Türkiye), endüstriyel tasarım odaklı Mathieu Lehanneur (Fransa), moda gözüyle Dice Kayek (Türkiye) ve sanatçı-tasarımcı Arik Levy (Fransa) ele aldı.

“Işıkla Yıkanmak” sergisi, mermer, su ve ışığa odaklanarak, temizlik, saflık ve arınma gibi kavramları ifade etmek için ideal bir kombinasyon ortaya çıkartarak Milano Tasarım Haftası’nın yıldızı oldu. Sergi, mermerin ve doğal taşların dokunma ve görme hissine yönelik karakterini açığa çıkararak ziyaretçileri maneviyatla buluşturacak zihinsel bir yolculuğu adeta yaşattı. 

 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account