Bilkent Kültür Girişimi (BKG), 2011 yılında başlattığı ‘Çocuklarından Noel Babaya Hediye’ projesi ile Noel Baba’nın Demre’deki müzesinin restorasyonuna ve konservasyonuna katkı sağlamaya başladı.

Editör
26.04.2013

 

Kültürel hazinelerimizin yeniden keşfedilmesi ve yaşatılması amacıyla projeler hayata geçiren Bilkent Kültür Girişimi (BKG), Akdenizli Noel Baba’nın resminin yer aldığı ve 26 bin parçadan oluşan mozaik çalışmasını tamamladı.

Bugüne kadar Türkiye’nin çeşitli illerini dolaşan altı metrekarelik mozaik pano, Türk çocuklarının yanı sıra ülkemizi ziyaret eden çocukların desteğiyle iki yıl içinde oluşturuldu. Böylece Noel Baba’nın Demre’deki hayatını temsil eden bir görsel ortaya çıkarken, müzenin restorasyonu ve konservasyonu için de kaynak yaratılmış oldu.

‘Çocuklarından Noel Babaya Hediye’ projesinin tamamlanması ile ilgili yapılan basın toplantısı Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Abdurrahman Arıcı,  Demre Kaymakamı Yusuf İzzet Karaman, Demre Belediye Başkanı Süleyman Topçu, Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar, Antalya Müzesi Müdürü Mustafa Demirel ve Bilintur-BKG Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi Orhan Hallik’in katılımıyla gerçekleşti.

Kültürel mirasımızın yaşatılması amacıyla çeşitli çalışmalar gerçekleştirdiklerini paylaşan Bilintur-BKG Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi Orhan Hallik, “Kültürümüzün doğru bilinmesi ve aktarılması çok önemli.

Bu proje sayesinde Noel Baba’nın Akdenizli olduğunu yüzlerce ziyaretçi ile paylaştık. Eğer sahip olduğumuz zenginlikleri doğru ve etkili bir şekilde dünyaya sunabilirsek, Türkiye’nin önemi daha da artacak” dedi. 

Mozaik pano, BKG tarafından Antalya Noel Baba Müzesi’ne bağışlanarak, burada ziyaretçilerle buluşmaya devam edecek.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account