İhracat yaptığı ülke sayısı 60’ı geçen Vekon, Afrika’daki etkinliğini artırıyor

Editör
26.04.2013

 

İstanbul’da düzenlenen Uluslararası Yapı Fuarı’na 1999 yılından bu yana aralıksız katılan Vekon, bu yıl da fuardaki yerini aldı. Bugüne kadar Venezuela’dan Afganistan’a, Sibirya’dan Güney Afrika’ya kadar 60’dan fazla ülkeye ulaşan Vekon, özellikle Afrika ülkelerindeki etkinliğini artırıyor. Vekon Pazarlama ve Satış Direktörü Özgül Yücel, “dünyanın neresinde olursa olsun büyük işlerin olduğu yerlerde biz de varız” dedi.

Bu yıl “Büyük işler nerede Vekon orada” diyerek büyümeye devam eden ve bugüne kadar 60’ı aşkın ülkeye ihracat gerçekleştiren Vekon, 1999 yılından bu yana ara vermeden katıldığı Uluslararası Yapı Fuarı’nda tekrar yerini aldı. Açık alandaki standında fuar ziyaretçilerini ağırlayan Vekon, özellikle Afrika ülkelerindeki etkinliğini artırarak son yıllarda ihracatta yakaladığı ivmeyi devam ettiriyor.

Vekon Pazarlama ve Satış Direktörü Özgül Yücel, Yapı Fuarı’nda bugüne kadar hep büyük alanlarda etkileyici stantları ile müşterilerinin ve fuar ziyaretçilerinin ilgisini çekmeyi başardıklarını belirterek, Yapı Fuarı’nı her zaman önemli bir sektör buluşması olarak gördüklerini kaydetti.

Toplu konut projelerinden, enerji tesislerine, alt yapı projelerinden sosyal tesislere kadar pek çok önemli inşaat faaliyetinin başlangıcında yer aldıklarını belirten Özgül Yücel, geçtiğimiz yıl gösterdikleri performansın 2013 yılı hedeflerini daha da yukarı taşıdığını ifade etti.

Bugüne kadar Venezuela’dan Afganistan’a, Sibirya’dan Güney Afrika’ya 60’dan fazla ülkeye ulaştıklarını kaydeden Yücel, sadece 2012 yılı boyunca 37 farklı ülkede proje yürüttüklerini söyledi. Yücel, sözlerine şöyle devam etti:“2012 yılında yurtdışında ulaştığımız yeni pazarlar sayesinde ilk defa proje yürüttüğümüz ülkelerin sayısı 12 oldu. 8’i Afrika ülkesi olmak üzere İngiltere, İspanya, Kostarika, Peru, Somali, Gabon, Sierra Leone, Çad, Mali, Mozambik, Ekvator Ginesi ve Tunus 2012 yılında portföyümüze yeni katılan ülkeler oldu. Böylece 1994 yılında başlattığımız dışa açılım sürecimiz boyunca 60’tan fazla ülkeye ulaşmış olduk.”

Son beş yılda ihracatın toplam üretimdeki payının da istikrarlı bir şekilde arttığına dikkat çeken Özgül Yücel, “2008 yılında üretimimizin yüzde 32’sini, 2009 yılında ise yüzde 35’ini ihraç ederken, bu rakamı 2010 yılında yüzde 52’ye çıkardık ve 2011 yılında da bu oranı korumayı başardık. 2012 yılında ise yüzde 62'lık bir ihracat oranına ulaştık” diye konuştu. 

‘Prefabrike yapı sektörü hızla gelişiyor’

“Bugün dünyanın neresinde olursanız olun, sayısız altyapı ve inşaat projesinde, bizim prefabrike yapı çözümlerimizle karşılaşırsınız” diyen Özgül Yücel, dünyanın dört bir yanındaki şantiyeleri ve işçi kamplarını başarıyla kurduklarına işaret etti. Son yıllarda gerçekleştirdikleri atılımların faaliyet gösterdikleri prefabrike yapı sektörünün gelişimine paralel yürüdüğünü anlatan Yücel, sektörün hızla gelişen ve büyüyen bir sanayi kolu olduğunu belirtti.

Yücel, “Prefabrike yapı sektörü çok kısa bir süre içinde sadece Türkiye’nin ihtiyaçları için değil, çevresindeki Orta Asya, Afrika, Ortadoğu, Körfez ülkeleri ve hatta Avrupa’nın taleplerini karşılayan bir üretim üssü haline geldi. Sektör ayrıca Güney Amerika’ya kadar çözümlerini ulaştırmayı başardı” dedi.

 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account