Doğal taş sektörü ihracatını arttırmak için fuarlara kilitlendi

Yazar:Editor
26.04.2013

 

Doğal taş sektörü fuarlarla ihracatını artırmaya devam ediyor. 2012 yılında 1,9 milyar dolarlık ihracat yapan sektör, bu yıl ihracatını en az yüzde 10 artırmayı hedefliyor.

Yılın ilk çeyreğinde iyi bir performans sergileyen doğal taş sektörü, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla ihracatını yüzde 23 oranında artırarak 418 milyon 130 bin dolara çıkardı. İhracatını artırmak için fuarlara kilitlenen sektör temsilcileri, doğal taş sektörünün Amerika kıtasındaki en büyük fuarı Coverings - The Ultimate Tile + Stone Experience’e katılıyor 

Her geçen yıl ihracat rakamlarını artırarak mevcut ve yeni pazarlardaki konumunu güçlendiren Türk doğal taş sektörü, ABD’ye çıkarma yapmaya hazırlanıyor. Doğal taş sektörünün Çin’den sonra en çok ihracat yaptığı ülke olan ABD, işlenmiş doğal taş ihracatında ise ilk sırada yer alıyor.

Geçtiğimiz yıl toplam 1,9 milyar dolarlık doğal taş ihracatından yüzde 13 pay alan ABD’ye ihracatı artırmayı hedefleyen sektör, Atlanta’da düzenlenen doğal taş sektörünün Amerika kıtasındaki en büyük fuarı Coverings - The Ultimate Tile + Stone Experience’e katılıyor. Dünya doğal taş sektörünün nabzının tutulacağı Coverings Fuarı,  29 Nisan - 2 Mayıs 2013 tarihlerinde gerçekleşecek. Fuara, Türkiye’den İMİB (İstanbul Maden İhracatçıları Birliği)’in milli katılım organizasyonuyla 17 Türk firması katılacak. 

Dünyanın yaklaşık 50 ülkesinden 900’ün üzerinde firmanın katılacağı Coverings - The Ultimate Tile + Stone Experience Fuarı, doğal taş sektörünün Amerika kıtasındaki en büyük fuarı olma özelliği taşıyor.

Fuarda dünyanın önde gelen firmalarının mermer, granit, traverten fayans, plaka ve bordür, seramik gibi yüzey kaplama malzemeleri, mozaik gibi dekoratif ürünler ile makine ve ekipmanları sergilenecek.

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Başkanı Mehmet Özer, fuar hakkında şunları söyledi: “Dünyanın en büyük doğal taş ithalatçısı Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenen ve 20 yılı aşkın süredir dünya doğal taş sektörünün en büyük buluşmalarından biri olan Coverings - The Ultimate Tile + Stone Experience Fuarı, sektörümüz açısından büyük önem taşıyor. 2013 yılında sektörümüzün için hedeflediğimiz yüzde 10 ihracat artışında fuarda yapılacak iş birlikleri önemli bir rol oynayacak.

Fuarın kritik önem taşıyan bir diğer özelliği ise işlenmiş doğal taş ihracatımızda ilk sırada gelen ABD’de düzenleniyor olması. Geçtiğimiz yıl 252 milyon dolar doğal taş ihracatı yaptığımız ABD’ye ihracatımız, yılın ilk çeyreğinde de yüzde 15 artış gösterdi.

ABD pazarında büyümek, sektördeki Çin egemenliğinin kırılması için önemli. Bunun için tasarıma ağırlık vermemiz gerekiyor; çünkü ABD doğal taşı işlenmiş bir şekilde tercih ediyor. Tasarım ürünlerle ABD pazarından daha fazla pay alabilmek için gerekli alt yapı çalışmalarına yatırım yapılmalı.”

Dergisi


KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account