Enerji Verimliliği Konulu Panelde YTÜ Öğrencileri ile Buluştu

Editör
19.04.2013

 

Pompa sistemleri sektörünün dev kuruluşu WILO Türkiye, Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından düzenlenen “Enerji Verimliliği Paneli”ne destek sponsoru oldu. Panel kapsamında bir konuşma yapan WILO Pompa Sistemleri A.Ş. Endüstri Segmenti Satış Müdürü Gökhan Uzuner, pompalarda enerji tasarrufunun önemini anlattı. 

Yüksek oranda enerji verimliliği sağlayan ürünleriyle fark yaratan, pompa ve pompa sistemleri sektörünün dünyaca ünlü markası WILO, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde (YTÜ) düzenlenen “Enerji Verimliliği Paneli”ne destek oldu.

10-11 Nisan 2013 tarihlerinde YTÜ Kampüsü Oditoryum ve Sergi Salonu’nda gerçekleştirilen panelde WILO Pompa Sistemleri A.Ş. Endüstri Segmenti Satış Müdürü Gökhan Uzuner de “Binalarda Kullanılan Santrifüj Pompalarda Enerji Tasarrufu ve Önemi” konusunda bilgi verdi. 

Elektrik motorlarındaki enerji sarfiyatına bakıldığında en fazla elektrik tüketiminin pompa motorlarında olduğunu söyleyen Uzuner, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Enerji verimliliği konusunda son yıllarda santrifüj pompalarda önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Sektörde önde gelen üretici firmalar tarafından çark tasarımları geliştirilmiş, elektronik komütasyonlu motor teknolojisi ile A-Enerji sınıfına sahip yüksek verimli pompalar üretilmiştir. Bu tip yüksek verimli pompalar, diğer sabit devirli sirkülasyon pompalarına göre %90’a varan enerji tasarrufu sağlar.”

WILO Pompa Sistemleri A.Ş. Endüstri Segmenti Satış Müdürü Gökhan Uzuner, WILO’nun kamu ve özel kuruluşlarda uyguladığı enerji verimliliği çalışmaları ve pompa değişim projelerinden bahsettiği konuşmasının sonunda enerji tasarrufunun önemine dikkat çekti:   

“Son yıllarda artan enerji verimliliği çalışmaları, konferanslar, enerji kanunları ve yönetmelikler ile gündemdeki yerini her geçen gün daha da sağlamlaştıran enerji tasarrufu konusu, binaların vazgeçilmez ekipmanlarından santrifüj pompalar için de üreticilerinin en önemli önceliği olmuştur.

Pompa motorlarında kullanılan frekans konvertörleri sayesinde pompaların ihtiyaca göre elektrik sarf etmeleri sağlanmış ve bu şekilde sabit devirli pompalara göre büyük oranlarda enerji tasarrufu sağlanmıştır.”

WILO Türkiye, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde düzenlenen “Enerji Verimliliği Paneli” kapsamında bir de stand kurdu. Standı ziyaret eden öğrenciler, WILO ürünleri hakkında bilgiler aldılar.

Eğitime büyük önem veren, daha önce YTÜ’de bir “Pompa Teknolojileri Eğitim Merkezi” kurarak üniversiteye armağan eden WILO Türkiye, üniversite-sanayi işbirliği kapsamında üniversite öğrencileriyle buluşmaya devam edecek.

Dergisi 

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account