Ayvaz Vana ve Kondenstop Ceketleri

Editör
19.04.2013

 

Vanalar, bakım gerektiren ekipmanlar olduğu için, bu elemanlarda sabit izolasyon uygulamaları yerine, sökülüp takılabilen ceket tipi izolasyon kullanımı daha uygundur. Vana ceketleri, ısı enerji verimliliği uygulamalarında tercih edilen ürünlerin başında gelmektedir. Genel amaç sıcak hatlardaki enerji kaybını minimuma indirerek işletme enerjisi giderlerini azaltmaktır.

İşletmenizdeki her vana; eğer yalıtım yapılmadıysa yüzey alanı kadar ısı kaybeder. Örneğin 4” (DN 100) çapında 1 adet glob vana, 160 °C bir akışkanın olduğu sistemde “yalıtımsız olarak” kullanıldığında; saatte 1.199 Watt, yılda 629 m3 doğal gaz ve ona eşdeğer 566 TL kayba neden olur. 

Ayvaz Vana ve Kondenstop Ceketleri sayesinde enerji kaybını minimuma indirmek işletme enerji giderlerinızi azaltır. Ürünlerin üstün termal performansı sayesinde %90’a varan oranda tasarruf sağlarsınız. Yalıtıma ayırdığınız bütçeyi kısa zamanda amorti edersiniz.

Kullanım Alanları

Ayvaz Vana ve Kondenstop Ceketleri; sıcak su ve buhar hatları, rafineriler ve gaz işletmeleri, petro-kimya işletmeleri, savunma ve ordu ekipmanları, yemek ve yağ fabrikaları, tekstil fabrikaları, plastik fabrikaları, petrol-gaz işleme endüstrisi ve ilaç tesisleri gibi çok geniş bir alanda kullanılabilir.

Özellikleri

Ayvaz Vana Ceketleri ısı kaybını minimuma düşürmek için tasarlanmıştır. İçinde hidrofobik, düşük ısıl iletim katsayısına sahip nano gözenekli Aspen Aerogels yalıtım malzemeleri kullanılmaktadır. 0 °C - 200 °C aralığındaki sıcaklıklarda Cryogel X201, 200 °C - 650 °C aralığındaki sıcaklıklarda Pyrogel XT ürünü kullanılır.

Ceketi oluşturan kumaş malzemesinin seçimi ise sistemin sıcaklığına göre yapılır. Genelde 80 gr - 100 gr silikon kaplı cam elyaf kumaş tercih edilir. Kumaşların dikiminde yine sıcaklığa bağlı olarak kevlar ve paslanmaz çelik telli iplik kullanılır. Boğma yerlerinde örgülü ve yüksek sıcaklık dayanımlı cam elyaf ip kullanılmaktadır.

Klasik İzolasyon Malzemeleriyle Üretilen Vana Ceketlerine Karşı Üstünlükleri

Yüksek Isıl Kazanç: Düşük ısı iletim katsayılı izolasyon malzemesiyle üretien Ayvaz Vana ve Kondenstop Ceketleri ısı kayıplarını minimum seviyeye indirerek yüksek ısıl kazanç sağlayan, düşük masraflı bir uygulamadır.

Kolay Montaj: Aspen Aerogels izolasyon malzemeleri (Pyrogel XT, Cryogel X201) vana ceketi yapımında kullanılan klasik izolasyon malzemelerinden 2 ila 4 kata kadar daha incedir. Bu durum montajı kolay ve daha kompakt vana ve kondenstop ceketleri üretmemize olanak sağlamaktadır.

Fiziksel Dayanım: Ayvaz Vana ve Kondenstop Ceketleri, basınç altında da ısıl performanslarını korur. Dış etkilere ve deformasyonlara karşı çok dayanıklıdır. İzolasyon malzemesinin suya dayanıklı yapısı nedeniyle su ve nemden etkilenmez.

Boyut: Düşük ısı iletim katsayılı izolasyon malzemesi nedeniyle, vana ceketi boyutları -özellikle küçük çaplı vanalarda- diğer vana ceketlerine kıyasla 3’te bir oranında daha küçüktür.

Uzun Ömür ve Çevreye Saygı: Aerojel kullanılan Ayvaz Vana Ceketleri uzun ömürlü olup çekme ve basma dayanımı yüksek olduğu için defalarca sökülüp takılarak tekrar tekrar kullanılabilir. Ayrıca çöpe atılabilir, solunabilir hiçbir lif içermeyen yapısıyla güvenli bir yapıya sahiptir.

20 Yıl Garanti: İlk bakışta ekonomik gibi görünen taş yünü ceketler kısa ömürlüdür. Bu nedenle, sadece birkaç yıl içerisinde ürünlerin yalıtım performansında düşüş yaşayacağınız gibi tüm ürünleri de yenilemek zorunda kalırsınız. Ayvaz Vana ve Kondenstop Ceketleri 10 yıl, içindeki yalıtım malzemesi ise 20 yıl garantilidir.

 
Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account