Editör
18.04.2013

 

Güvenilirliğin, konforun, kalitenin ve estetiğin bir arada bulunduğu yapılara imza atan Hasoğlu Yapı’nın, yabancılara mülk edinmeyi kolaylaştıran Mütekabiliyet Yasasının ardından Türkiye’de taşınmazı olan yabancıların oturma süresinin 3 aydan 1 yıla uzatılması ile özellikle Newista Residence projesindeki satışlara çok hızlı ve olumlu yansımasının beklendiği açıklandı.

18 Mayıs 2012 tarihinde yürürlüğe giren ve yabancılara mülk satışının önünü açan Mütekabiliyet Yasası  ile birlikte son 9 ayda 11 bin mülk  yabancılara satılmıştı. Tapu engeli kalkan ve oturma izni 3 aydan 1 yıla uzatılan yabancılar, Türkiye ve özellikle İstanbul’u bir yatırım cenneti olarak görüyor.

Hasoğlu Yapı Satış ve Pazarlama Direktörü Müslüm Boynukısa yabancılara mülk alımını kolaylaştıran ve taşınmaz alan yabancıların oturma iznini uzatan Mütekabiliyet Yasası ve İkamet İzni Kanunu ile ilgili yaptığı açıklamada; “Mütekabiliyet Yasası’nın ardından gelen İkamet İzni Kanunu, Türkiye’de mülk satın almak isteyen yabancılar için önemli bir engeli daha ortadan kaldırdı.

Türkiye’de konut almak isteyen yabancılar açısından, oturma izninin kısalığı çok büyük bir engeldi. Bu kanun ile birlikte, yabancılar aldıkları konutları yalnızca yatırım amaçlı olarak değerlendirmeyecekler. Ayrıca kendileri de gelip bu konutlarda ikamet edebilecekler. Bu noktada, Hasoğlu Yapı olarak biz, Esenyurt’ta inşa ettiğimiz Newista Residence’ın satışlarının da hızla artacağını düşünüyoruz.”

Yasadan önce kaybettiğimiz komşu ülkelerden de taşınmaz alan yabancılar olduğunu dile getiren Boynukısa sözlerini şu şekilde tamamladı;  “Dünya üzerinde çok önemli bir coğrafyaya sahip olan ülkemiz artık birçok ülke vatandaşına kapılarını açıyor. Bu durum, Arap sermayesinin de bölgemizde olmasını ve ülkemize döviz girdisinin artmasını sağlıyor. Ekonomi canlanıyor, inşaat piyasası hareketleniyor. Sektör daha nitelikli ve fonksiyonlu alanlar inşaa ederek geleceğe güvenle bakıyor.”

Resmi Gazete’de yayınlanan Mütekabiliyet Yasası kapsamında, Türkiye'den taşınmaz satın alan yabancıların oturma izni süresi “Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu” ile 3 aydan 1 yıla çıkarıldı. 

 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account