Pakpen çevreye duyarlı çözümler üretmeye devam ediyor!

Editör
17.04.2013

 

Sektörünün lider firmaları arasında olan Pakpen, Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Teşkilatı (UNIDO) ile beraber yürüttüğü HCFC ‘Umbrella’ projesini başarıyla tamamladı.

Üretimde ozon etkisinin azaltılmasını amaçlayan projeye Türkiye’deki beşi XPS üreticilerinden olmak üzere toplam dokuz firma katıldı ve 2.772 ton gaz proses dışı bırakıldı. Pakpen, proje kapsamında gaz dönüşümünü gerçekleştirebilmek için gerekli tüm makine-teçhizat yatırımlarını yaparak ve Ar-Ge çalışmalarını hayata geçirerek destek alan ilk firma oldu...

Yapı sektöründe 42 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren Pakpen, ısı yalıtım malzemeleri üretiminde ozon etkisini azaltan teknolojiyi geliştirerek çevre duyarlı bir kuruluş olduğunu bir kez daha kanıtladı. Çevre, kapasite geliştirme ve üretken faaliyetler yoluyla yoksulluğun azaltılması konularında projeler geliştiren Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Teşkilatı (UNIDO) tarafından yürütülen Umbrella projesine katılan Pakpen, çevreye duyarlılığının da sürdürülebilir olduğunu gösterdi.

Umbrella projesi kapsamında gaz dönüşümünü gerçekleştirebilmek için gerekli tüm makine-teçhizat yatırımları ve Ar-Ge çalışmalarını hayata geçiren Pakpen, PakBoard XPS Plaka üretiminde EN 13164 standart testlerini de başarıyla tamamladı. 2.4 milyon dolar bütçesi olan projenin % 45’i UNİDO tarafından karşılandı. okuz firmanın yer aldığı projede Pakpen 30 ay gibi kısa bir sürede sonuca ulaşan ilk firma oldu.

Çevre dostu teknolojilerin yaygınlaşmasını ve bu alanda gerekli kapasitenin oluşturulmasını hedefleyen UNIDO Çevre Programı kapsamında, ozon etkisi olan HCFC 141b, HCFC 142-b ve HCFC-22 gazlarının yerine, ozon etkisi olmayan HFC 152a, DME, CO₂, gazları ve ethanol kombinasyonları kullanılması sağlanıyor.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account