Mimari Yarışmaya Rekor Başvuru

Editör
15.04.2013

 

Borusan’ın kadın istihdamını arttırmak için geliştirdiği “Annemin İşi Benim Geleceğim” projesi kapsamında açılacak Borusan Neşe Fabrikaları’nın tasarımının belirleneceği mimari proje yarışmasına 963 başvuru yapıldı.

İstanbul Borusan'ın sanayide kadın istihdamını arttırmak amacıyla hayata geçirdiği “Annemin İşi Benim Geleceğim” projesi kapsamında düzenlenen mimari proje yarışması,Türkiye genelinde mimarlardan büyük ilgi gördü.

10 organize sanayi bölgesine kurulacak olan Borusan Neşe Fabrikası isimli kreşlerin tasarımı için düzenlenen yarışmaya 963 başvuru yapıldı.Birincilik ödülü 40 bin TL, ikincilik ödülü 30 bin TL, üçüncülük ödülü 20 bin TL, üç adet eş mansiyon 10’ar bin TL ve gereğinde jüri kullanımı için satın alma bedeli 15 bin TL olan mimari tasarım yarışmasının sonuçları 14 Mayıs 2013 Salı günü açıklanacak.

İşlevsel ve yenilikçi çözümler aranıyor

25 Ocak 2013’te başlayan mimari tasarım yarışması, Türkiye’nin her yanından mimarlara açık olarak düzenlendi. Adıyaman OSB’de açılacak ilk kreşin tasarımının belirleneceği yarışmada kazanan tasarım diğer 9 OSB’deki kreşe de uygulanacak.

Kreşlerin tasarımının; kültür, sanat, bilim ve doğa değerlerini içermesi; uzun vadede gereksinimleri karşılayabilecek nitelikli, özgün, işlevsel, ekonomik ve yenilikçi çözümler sunması ve güzel sanatların teşvikine uygun ortam sağlaması temel hedefler olarak belirlendi.

Yarışmanın asil jürisi şu isimlerden oluştu: Uras+Dilekçi Kurucu Ortağı Yük. Mim. Durmuş Dilekçi, GAD Architecture Kurucusu Mim. Gökhan Avcıoğlu, YTÜ Öğretim Üyesi Prof. Yük. Mim. Hakkı Önel (Jüri Başkanı), DEÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yük. Mim. Hikmet Sivri Gökmen, Atölye Mimarlık Kurucusu Yük. Mim. H. Sinan Omacan, KOÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yük. Mim. M. Murat Uluğ ve Metex Design Ortağı Mim. Sinan Kafadar’dan oluşuyor.

Danışma Jürisi ise Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü Ekonomi Daire Başkanı Banu Tuncay Yıldız, Borusan Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bülent Demircioğlu, UNICEF Proje Yöneticisi Ceren Güven Güres, gazeteci Meral Tamer, Borusan Holding Kurumsal İletişim Müdürü Şule Yücebıyık, Yapı-Endüstri Merkezi Organizasyon Grup Yönetmeni Mim. Banu Uçak ve Altensis İnşaat Enerji Ortağı Yeşil Bina Danışmanı Berkay Somalı.

 “Annemin İşi Benim Geleceğim”

Borusan; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile birlikte, 10 organize sanayi bölgesinde (OSB) 0-6 yaş grubu çocuklar için “Borusan Neşe Fabrikası” isimli kreşler yaptıracak.

Bu sayede, proje için belirlenen bölgelerde kadınların çalışmasının önündeki en büyük engel olan, çocuklarını bırakacak yer bulamamaları sorununa bir çözüm ve destek geliştirilmiş olacak.

Projesi, mimari tasarım yarışması ile belirlenecek olan “Borusan Neşe Fabrikaları”, kadınların sıklıkla istihdam edildiği sektörlerin yoğun olduğu OSB’lerde kurulacak. Adıyaman’da kurulacak ilk Borusan Neşe Fabrikası’nın 2013 yılında temeli atılacak.

 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account