çatıları masaya yatıracak!

Editör
15.04.2013

 

Türkiye’de çatılarla ilgili bilinç oluşturmak amacıyla faaliyet gösteren Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER), 24-28 tarihleri arasında Uluslararası İstanbul Yapı Fuarı’nda tüketicileri ve sektör profesyonellerini çatılarda doğru malzeme ve doğru uygulamalar konusunda bilgilendirecek.

Çatılar neden uçar, lodosa ve depreme karşı çatılarda ne gibi önlemler alınması gerekir, çatıların üstündeki yükler ne gibi sorunlara neden olabilir, binalarda enerji tasarrufu için çatılarda neler yapmalı, su sızıntıları ve rutubeti nasıl çözeriz gibi soruların cevabı ÇATIDER standında olacak.

ÇATIDER’in üniversitelerdeki uygulamalı eğitimleri konusunda bilgi almak isteyen mimarlık öğrencileri ile Milli Eğitim Bakanlığı, İŞKUR ve ÇATIDER onaylı Çatı Ustası Belgesi’ni alarak daha kolay iş bulmak isteyen ustalar da ÇATIDER standında sorularına cevap bulacak.

İnşaat sektörünün önemli kollarından biri olan çatı sektörünün her geçen gün biraz daha büyüdüğünü söyleyen ÇATIDER Başkanı M. Nazım Yavuz, düz ve eğimli çatı kaplamalarının toplam sektör büyüklüğünün 130 milyon metrekareye ve 3 milyar dolara ulaştığını açıkladı.

Ülkemizdeki yaklaşık 9 milyon binadan 8 milyonunun çatısının eski nesil ve yalıtımsız olduğunu belirten Yavuz, kalifiye ve sertifikalı iş gücü eksikliğinin de binalara ve sektöre zarar verdiğini vurguladı. İnşaatlarda sertifikalı usta çalıştırma zorunluluğunu hatırlatan Yavuz, Milli Eğitim Bakanlığı, İŞKUR ve ÇATIDER onaylı Çatı Ustası Belgesi verdiklerini de anlattı.

Ülkemizde mevzuat gereği çatılarda kullanıma uygun eğimin sağlanamadığını ve bu yüzden çatıların atıl alanlar olduğunu söyleyen Yavuz, şu an Türkiye’deki çatılarda yüzde 33 olan eğitimin yüzde 45’e çıkarılmasıyla bu alanların daha verimli kullanılacağını belirtti.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account