Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, BM Orman Forumu çerçevesinde Türkiye’de olan orman bakanları ile ikili temaslarda bulundu.

Editör
12.04.2013

 

 İkili görüşme yapılan ülkelere, orman, su ve meteoroloji konularında destek verilecek.Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, BM Orman Forumu nedeniyle İstanbul’da olan çeşitli ülkelerin orman bakanları ile ikili temaslarda bulundu. Bakan Eroğlu, Finlandiya, Gabon, Zambiya, Burundi ve Kongo’dan gelen bakanlarla görüştü.

Finlandiya Tarım Ve Orman Bakanı Jeri Koskinen ile yapılan ikili görüşmede, ormancılıkla ile ilgili projeler için işbirliğine gidilmesi ve bu konuda bir komite kurulması konusunda bilgi alışverişi yapıldı.

Gabon Su İşleri ve Orman Bakanı Bakanı Gabriel Tchango, ikili görüşmede, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Gabon ziyaretinden sonra ikili ilişkilerin arttığına dikkat çekildi. Gabon Bakanı Tchango, Türkiye’nin ormancılık konusundaki tecrübelerinden yararlanma taleplerini iletti.

Zambiya Arazi, Tabii Kaynaklar ve Çevre Koruma Bakanı Wylbur Simuusa John da ikili görüşmede, orman yangınları ile mücadele konusunda destek taleplerini iletti. Bakan Eroğlu, Zambiyalıların yollayacağı ekiplere, Antalya Yangın Eğitim Merkezi’nde eğitim verme ve ekipman desteğinde bulunma konusunda söz verdi.

Burundi Su Çevre Arazi ve Kentsel Planlama Bakanı Claude Nduwayo ise ikili görüşmede özellikle erozyon konusunda ciddi sıkıntı yaşadıklarını ve destek beklediklerini dile getirdi. Burundi’ye su konusunda TİKA aracılığıyla destek yapılabileceği konuşuldu.

Son olarak Kongo Orman Ekonomisi Bakanı Henri Djombo ile bir araya gelen Bakan Eroğlu, konuk bakanın ormancılık konusundaki destek taleplerine sıcak baktı.

  Dergisi

 

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account