Hamit Demir: Güven Ortamı Sektörü Canlandırıyor...

Editör
11.04.2013

 

TÜİK güven endeksi sonuçları ve Standard&Poor’s kredi notu artırımını değerlendiren Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir; ülke ekonomisinin istikrarlı gelişimi ve sürdürülebilirliğine olan inancın inşaat sektörünü de olumlu yönde etkilediğini belirtti. Demir, yerli ve yabancı yatırımcının güveninin sektör yatırımlarındaki artış trendini destekleyeceğini vurguladı.

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, geçtiğimiz hafta yayınlanan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Mart ayında bir önceki aya göre inşaat sektörü güven endeksinin yüzde 10,9 oranında artarak 94,9 değerine yükselmesini olumlu bir gelişme olarak yorumladı.

Sektörün yaşadığı belirsizliklerin yavaş yavaş çözüme kavuşmasının tüketici güveninin tekrar kazanılması açısından son derece önemli olduğunu belirten Demir; “Özellikle 2012 yılının son altı ayında sektörümüzde yaşanan KDV oranı, maketten satış gibi belirsizlikler ile bazı firmaların yaşadığı güçlükler tüketicilerde soru işaretlerine yol açmıştı. 2013 yılı ile birlikte güvenin tazelenmesi; sektörün kalıcı aktörleri ve gelecek yatırımları için umut verici” dedi.

S&P’den gelen not artırımının ekonomimiz ve tüm sektörler kadar inşaat sektörüne de olumlu yansımalar getireceğinin altını çizen Hamir Demir, “Türkiye’nin kredi notunun BB’den BB+’a yükseltilmesi ülkemizi yatırım yapılabilir ülkelerin bir alt kademesine taşımış oluyor.

Söz konusu artış yabancı yatırımcı için güven ortamı yaratırken; yatırımların artışı beraberinde faizlerde düşüşü de getirir. Bu süreç doğal olarak tasarrufların yatırıma yönelmesini sağlar, böylece sektörümüzü de canlandırır.” diye konuştu. 

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, “Kredi notumuz bir basamak daha yükseldiğinde gerçek yatırımcıların gelişi hızlanacak. Tüm bu olumlu gelişmeler yerli ve yabancı yatırımcıların sektörümüze olan güveninin bir göstergesidir.

Taleplerin artması yapılan yatırımların değerlenmesini de beraberinde getirecek. Bu da sadece sektörün güvenilir firmaları olarak bizler için değil tüketiciler için de inşaat sektörüne yatırımı teşvik edecek bir durum.” diyerek sözlerine son verdi.

 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account