Asansör dünyasının İstanbul’daki gövde gösterisi sona erdi

Yazar:Editor
10.04.2013

 

. 28 bin metrekare alanda 390 firmanın ürün ve hizmetlerini sergilediği organizasyonda; güvenlikle ilgili yeniliklerin yanı sıra engellilere yönelik bina içi ulaşım çözümleri ve teknolojiyi estetikle buluşturan tasarımlar öne çıktı.

18 bin yeni asansör ile 27 Avrupa ülkesi içinde geçtiğimiz yıl en fazla asansör kurulumu gerçekleştirilen Türkiye, bu alanda dünyanın en büyük fuarı olan Asansör İstanbul’a da ev sahipliği yaptı.

İFO Fuarcılık tarafından AYSAD (Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği) desteği ile 4-7 Nisan tarihleri arasında 13.’sü düzenlenen fuarda, 37 ülkeden 390 katılımcı stand açtı.

Konutlardan alışveriş merkezlerine, sağlık kuruluşlarından ofis binalarına kadar hayatın hemen her anında var olan asansörlere ilişkin en yeni ürün ve teknolojiler 4 gün boyunca Asansör İstanbul 2013’te sergilendi.

72 ülkeden toplam 26.638 profesyonelin ziyaret ettiği fuara beklenenin üzerinde bir ilgi vardı. Asansör İstanbul 2013’te dikkat çeken yenilikler arasında asansör kazalarının önüne geçmeye yönelik güvenlik ve konfor tabanlı sistemler, teknoloji ile estetiği buluşturan kabin tasarımları, asansör içi görsel iletişim uygulamaları ve yeni nesil etkileşimli paneller dikkat çekti.

Türkiye asansör sektörünün önemli firmaları ile dünyanın farklı noktalarından gelen global devleri 2 yılda bir İstanbul’da buluşturan Asansör İstanbul’un 14.’sü 2015 yılının Nisan ayında yapılacak. 

Yıllık 500 milyon dolar cirosu, ihracat büyüklüğü ve binlerce kişiye yarattığı istihdam olanağı ile Türkiye ekonomisinin önemli iş kolları arasında yer alan asansör sektörü, alanında dünyanın en büyük fuar organizasyonuna ev sahipliği yaptı.

Türkiye’nin yanı sıra İtalya, Almanya, Fransa, İspanya, İsviçre, Yunanistan, Amerika, Hindistan, Lübnan ve Çin gibi dünyanın farklı noktalarından 390 katılımcı firmayı ağırlayan Asansör İstanbul, yurt içi ve yurt dışından gelen 26.638 sektör profesyoneline, asansör dünyasındaki en yeni teknolojileri bir arada sundu.  

Avrupa, Türk asansör firmalarını ve fuarı gıpta ile takip ediyor…

Alanında dünyanın lider asansör fuarına sahip olan Türk Asansör Sektörü gerçekleştirdiği üretim hacmi ile de göz kamaştırıyor. 2012’yi 18 bin asansör kurulumu ile tamamlayan sektörün ulaştığı bu rakam, 27 Avrupa ülkesi arasında Türkiye’yi zirveye taşıdı.

Bu yıl fuarın hemen öncesinde ilk defa İstanbul’da gerçekleştirilen Genel Kurul sonrası Asansör İstanbul’u ziyaret eden ve açılış töreninde söz alan ELA (European Lift Association - Avrupa Asansör Derneği) Başkanı Philippe Lamalle Türk asansör firmalarının kendileriyle gurur duyması gerektiğini söyleyerek, ekonomik olarak zor bir süreçten geçen ve inşaat sektörü de sekteye uğrayan Avrupa’nın içinde bulunduğu durumdan çıkmasında, Türkiye ekonomisini lokomotif olarak gördüklerini belirtti.  

Kendini koruyan asansörler, ilk kez fuarda görücüye çıktı

Uluslararası Asansör İstanbul Fuarı’nın bir yan etkinliği olarak 2 yılda bir organize edilen ve bu seneki konusu “Anti-Vandal Asansörler” olan tasarım yarışmasında dünya genelinde son dönemde güncellik kazanan, ülkemizde de giderek yaygınlaşan kasıtlı kötü kullanıma yönelik teknolojik çözümler yarıştı. İFO Fuarcılık ve AYSAD (Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği) tarafından ETMK desteği ile düzenlenen yarışmada dereceye giren projeler ilk kez fuarda sergilendi.  

Fuarla eş zamanlı konferans ve seminerler, sektörün gündemine yön vermeye devam etti

Uluslararası Asansör İstanbul fuarı, yeni ürün ve teknolojilerin sergilendiği, ticari anlaşmaların yapıldığı, yeni işbirliği temellerin atıldığı ticari bir organizasyon olmasının ötesinde, düzenlenen konferanslarla da sektörün bilgi kaynağı olmaya devam etti. Konferans programı kapsamında VDMA’dan Ebru Gemici “Asansör ve Yürüyen Merdivenlerde Endüstriyel İstatistikler”i paylaşırken, AYSAD İletişim Komitesi Başkanı Selçuk Dikmen’in moderatörlüğünde; Jean Luc Detavernier ve Luc Rivet ve Wolfgand Adldinger “Avrupa’da SNEL Uygulamaları”nı değerlendirdi.

Fuarın en fazla ilgi gören oturumunda ise sektörün güncel konusu olan “Asansör Yıllık Kontrolleri” masaya yatırıldı. AYSAD Başkanı Sefa Targıt’ın moderatörlüğünde düzenlenen konferansta söz alan T.C. Bilim Sanayi Teknoloji Bakanlığı Sektörler Daire Başkanı Zühtü Bakır, TMMOB MMO’nı temsilen Halim Akışın, TSE’den İlknur Kılıç, SZUTEST’ten Erman Balcı, OTİS firmasından Aziz Bilge ve ERSAN Asansör firmasından Fuat Durdağ, bilgi ve düşüncelerini katılımcılarla paylaştı. Ayrıca çeşitli katılımcı firmalar da fuar boyunca uzmanlık alanlarına ilişkin serbest sunumlar gerçekleştirdi. 

 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account