Üst düzey bürokratlarıyla gerçekleştirdiği 2.5 günlük toplantı maratonunda elde edilen sonuçlara ilişkin raporun önümüzdeki hafta tamamlanacağını söyleyen Başkan Aziz Kocaoğlu, kampta alınan kararlara ilişkin “küçük ipuçları” vermekle yetindi.

Editör
01.08.2011

Belediye’nin yatırımcı, planlamacı ve uygulayıcı gruplarını temsil eden bürokrat kadrosuyla 2.5 günlük toplantı maratonunu tamamlayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 2014 Mart ayına kadar kentin acil sorunlarının çözümü, kent vizyonuna katkı sağlayacak projelerin hızla tamamlanması ve İzmirlilere daha konforlu bir yaşam için yeni bir yol haritası belirlediklerini söyledi.

Salihli’de gerçekleştirilen ve 32 üst düzey bürokratın katıldığı toplantılarda somut kararlar alındığını kaydeden Başkan Kocaoğlu şöyle devam etti:

Rüzgar enerjisi

“Toplantımızın sonuç bildirgesini önümüzdeki hafta içinde tamamlayacağız. Ancak ilk etapta birkaç notu aktarmakta yarar var. Örneğin otobüs filomuzun yenilenmesi amacıyla ESHOT’un 150, İZULAŞ’ın da 100 solo otobüs almasını kararlaştırdık. Ayrıca ESHOT, İzmir’de çevreci ve tasarruflu hibrit otobüslerin kullanılmasıyla ilgili çalışmalar yapacak.

Özellikle çevre ve yeşil enerji konuları üzerinde yoğunlaşmak istiyoruz. Bu amaçla İZSU’nun Çiğli’deki Atıksu Arıtma Tesisi ile yeni kurulacak çamur çürütme tesisinin enerjisini rüzgardan elde etmek üzere de çalışmalara başlayacağız.

İlk modelin başarılı olması durumunda, diğer arıtmalarda da rüzgar enerjisini kullanmak istiyoruz. Trafikte uygulamaya almayı planladığımız Tam Adaptif Trafik Yönetim Sistemi sayesinde kavşaklarda bekleme süreleri yüzde 50 azalacak, yol kapasiteleri yüksek verimle kullanılacak; böylece bir yandan emisyon salınımı düşürülürken yakıtta da ciddi tasarruf sağlanmış olacak.

Tramvay ve çevreci özelliklere sahip yeni gemilerimiz de, arıtmalarla başlayıp Büyük Körfez Projesi’yle sürdürmek istediğimiz  vizyon hedefimizi destekleyecek” diye konuştu.

Amatöre ücretsiz tarama, üniversiteliye “çorba çeşmesi”

Eşrefpaşa Hastanesi’nin hizmet ağının genişletilmesi konusunda ciddi adımlar atacaklarını söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, “Hastanemizde yoğun bakım  ve fizik tedavi üniteleri ile uyku apne sendromu tanı tedavi merkezi kuracağız. Ayrıca amatör sporcularımızın ücretsiz sağlık kontrollerini de yine Eşrefpaşa Hastanesi’nde yapacağız” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, kentte büyük ihtiyaç duyulan “Tam teşekküllü gıda kontrol laboratuvarı” kuracağını belirten Başkan Aziz Kocaoğlu, “Dünya Tiyatro Günü etkinliklerini, Akdeniz kentleri ve kardeş kentlerin katılımıyla uluslararası hale getireceğiz. Üniversite kampüslerinde öğrencilerin ücretsiz yararlanabileceği ‘Çorba çeşmeleri’ kuracağız. Hemen bu eğitim döneminde Ege ve Dokuz Eylül kampüslerinde uygulamaya başlıyoruz.

Orman köylerine, öğrencilerin okul gidiş-geliş saatlerini ön planda tutan otobüs seferlerini Eylül’den itibaren başlatacağız. Yeni yapacağımız yollarda bisiklet yollarını da planlayacağız” şeklinde konuştu.İZSU’nun su patlak ve arızalarına müdahale edecek ekip sayısını takviye edeceğini, mevcut iskelelerin hızla yenileneceğini kaydeden Başkan Kocaoğlu şöyle devam etti:
“Toplantılarımızda Ballıkuyu’daki heyelan bölgesi, Roma Antik Tiyatro’nun bulunduğu alan ve Ayavukla’nın önündeki bölgede kamulaştırmanın başlanmasını kararlaştırdık. Ege Medeniyetleri Müzesi alanının planlamasına başlayacağız.

Ayrıca Fevzipaşa-Çorakkapı Camii- Kadifekale ve İkiçeşmelik arasındaki tescilli binaların ya sahipleri tarafından restore edilmesi ya da belediyenin kamulaştırma değerlendirme kurallarınca belirlenecek fiyat üzerinden satın alınması konusunu görüştük. Kent turizmini ayağa kaldıracak bu tarihi aksta önemli adımlar atmak istiyoruz.”

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account