Çelenk Konuşmasında yeşil binaların pazarlanmasından konut sektöründe sosyal medya kullanımına kadar pek çok konuya değindi.

Yazar:Editor
08.04.2013

 

Soyak Holding Kurumsal İletişim Koordinatörü F. Fatma Çelenk 4 Nisan’da Eduplus tarafından düzenlenen 2. Yenilikçi Markalar Zirvesi’nde  ‘Pazarlama Yönetiminde Yeni Dünya Trendleri’ konulu panele konuşmacı olarak katıldı. 

Gayrimenkul, enerji, çimento ve döküm sektörlerinde öncü projelere imza atan Soyak Holding’in Kurumsal İletişim Koordinatörü F. Fatma Çelenk, Eduplus tarafından düzenlenen 2. Yenilikçi Markalar Zirvesi’ne konuşmacı olarak katıldı. Pazarlama Yönetiminde Yeni Dünya Trendleri konulu panelde,  Soyak Holding Kurumsal İletişim Koordinatörü F. Fatma Çelenk, çevre dostu bina ya da kamuoyunda bilinen adıyla yeşil binalar ve pazarlaması hakkında, yeşil binaların tüketiciye ve topluma faydaları, tüketicilerin beklentileri ve pazarlama odaklı sosyal medya konularında ufuk açıcı bir konuşma yaptı.

Çelenk, yeşil binalar konusunda tüketicilerin çevre dostu yeşil binaların önemini ve avantajını hissetmelerini sağlayacak teşviklerin de önemli olduğunu belirterek şunları söyledi: “Pazarlama alanında yapılmamış hiçbir şey neredeyse kalmadı. Artık tüketicilere “iyi hissettirecek“ çalışmalara imza atmak gerek.

Hem kendisine olan faydayı, hem de çevresine sağladığı faydayı göstermek gerek. Bunu yaparken de sürdürülebilirlik önemli hale geliyor. Hem toplumsal yönü, hem çevresel yönü hem de ekonomik yönü güçlü ürünlerin pazarlamasında farklılıkları yakalayabilirsiniz.

Alım gücü her zaman belirleyici olmaya devam edecek belki ama teşvik ve yaratıcı finansman modelleri de bu konudaki engelleri aşacaktır. Bu konuda Soyak olarak sektörümüzde bir ilke imza attık: Yapı Kredi işbirliğiyle gerçekleştirdiğimiz Türkiye’nin en düşük faizli ‘Avantajlı Yeşil Konut Kredisi’ ile ev sahibi olmak isteyenler, ancak yeşil bina konsepti ile tasarlanan projelerden ev alabiliyorlar.”

Çelenk; “Sürdürülebilirlik konusunun içini boşaltmadan kullanmamız çok kritik. Bu konunun şirketin yönetim anlayışındaki yaklaşım olduğunu, topyekün bir değişim ve farkındalık hakkında olduğunu bilmek gerekiyor. Dolayısıyla sürdürülebilirlik çalışmaları altında geliştirilen ürün pazarlamasının da ne şekilde yapılacağı şirket hedefleriyle birlikte son derece önem kazanıyor.”  

diyerek sözlerine devam etti. Markaların faaliyet gösterdikleri alanlara bu anlayışı taşımalarının da önemine değinen Fatma Çelenk, “Kişi önce ürünü beğenecek- iyi hissedecek, sonra alabilecek gücü olduğunu bilecek-  daha iyi hissedecek, son olarak da çevresine sağladığı faydayla kendini çok daha iyi hissedecek. Bu 3 konu bir arada olduğunda pazarlama konularındaki karmaşa ve zorlukların aşılması kolaylaşacaktır. Soyak’ta yapılan pazarlama çalışmalarının temelinde de bu anlayış yatmaktadır.” dedi.

 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account