Öztiryakiler Mutfağından Muhteşem Osmanlı Lezzetleri Çıktı

Editör
08.04.2013

 

Türk mutfak kültürüne önemli katkılar sağlayan, Öztiryakiler’in mutfak sponsorluğunu üstlendiği Osmanlı Mutfağı Yarışması,  Türkiye’nin önde gelen otellerinde görevli mutfak şeflerinin katılımı, hazırladıkları birbirinden iddialı yemekler ve sunumlar ile muhteşem bir şölene dönüştü.

İlki 2008 yılında şehzadeler şehri Amasya’da, ikincisi 2009 yılında Bursa’da, üçüncüsü ise Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında geçtiğimiz yıl İstanbul’da gerçekleştirilen yarışmanın bu yılki durağı yine İstanbul idi.

Öztiryakiler, Osmanlı mutfağının zenginliklerini ortaya koymak, unutulmaya yüz tutmuş mutfak kültürümüzü genç nesillere aktarmak amacıyla düzenlenen Osmanlı Mutfağı Yarışması için yarışma alanına 8 profesyonel mutfak kurdu. 

Hilton Otel İstanbul, Conrad Otel İstanbul, Crowne Plaza Asia, BTA (Airport Otel), Ceylan Hotel Intercontinental, Rixos Hotel İstanbul, Sheraton Otel Ankara ve The Marmara Hotel İstanbul mutfağının başarılı ekipleri, Osmanlı Mutfağı Yarışması’nda kıyasıya mücadele ettiler.

8 otelin Osmanlı Mutfağı Yarışması için hazırladıkları sunumlar, Türk Mutfağı Araştırmacısı Vedat Başaran’ın Jüri Başkanlığı ile Mutfak Dostları Derneği Başkanı- Gurme ve Yazar Ahmet Örs, Gurme ve Yazar Nedim Atilla, Mutfak Danışmanı ve Gurme Osman Serim, Yemek Tarihçisi Özge Samancı ve Mutfak Şefi Maximilian Thomae tarafından değerlendirildi.

Yapılan ödül töreninde konuşan Türk Mutfağı Derneği Başkanı Tahsin Öztiryaki, zengin kültürümüzün ürünü bize özgü lezzetlerin genç nesillere aktarılması ve Türk mutfağının marka değerinin artırılması için düzenlenen bu tarz organizasyonlara destek vermekten dolayı gurur duyduklarını ve bu desteği sürdüreceklerini dile getirdi.  

 
Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account